Mazowieckie: w DPS w Nowym Miszewie przybyło zakażonych koronawirusem – obecnie 21 osób

W Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Nowym Miszewie niedaleko Płocka przybyło zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to już 18 mieszkańców i trzech pracowników. Wszyscy przebywają w izolacji. Na kwarantannie przebywa 16 pracowników – poinformował w środę dyrektor placówki Jarosław Mioduski.
Badania w kierunku koronawirusa przeprowadzono tam we wtorek u 25 osób z personelu i podopiecznych po tym, jak wcześniej u jednego z pensjonariuszy dwa testy potwierdziły zakażenie.
„Łącznie na obecną chwilę mamy potwierdzonych pozytywnie trzech pracowników i 18 mieszkańców, a w grupie tej jest także podopieczny, u którego jako pierwszego stwierdzono zakażenie koronawirusem” – powiedział w środę dyrektor DPS w Nowym Miszewie. Podkreślił, że wszyscy pensjonariusze i personel placówki z pozytywnym wynikiem testów w kierunku koronawirusa przebywają w izolacji.
„Część z tych osób ma stan podgorączkowy, a część nie ma w ogóle objawów choroby” – dodał Mioduski. Zaznaczył, że 16 pracowników przebywa na kwarantannie.
Dyrektor DPS w Nowym Miszewie przyznał, że w związku z sytuacją w tej placówce w środę obradował sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli m.in. wojewody, samorządu i sanepidu. Przekazał, że podczas obrad oceniono, że działania podjęte tam już wcześniej są adekwatne i zgodne z zaleceniami.
„O ile sytuacja nie będzie bardziej dynamiczna, to będziemy separować i obserwować osoby, które wykazywałyby jakiekolwiek objawy. Jeżeli sytuacja będzie się dalej rozwijać, będziemy podejmować decyzje na bieżąco” – powiedział Mioduski.
DPS w Nowym Miszewie sprawuje opiekę nad osobami dorosłymi, niepełnosprawnymi intelektualnie i przewlekle chorymi psychicznie. Pierwszy wynik badania w kierunku koronawirusa u mieszkańca, u którego ostatecznie potwierdzono zakażenie, dotarł do tej placówki w sobotę wieczorem, a wynik drugiego testu, weryfikującego, w poniedziałek.
Placówka jeszcze w ubiegłym tygodniu wdrożyła opracowane wcześniej procedury bezpieczeństwa, m.in. wprowadzono podział na sektory i odizolowano osoby z kontaktu. We wtorek zdecydowano o wykonaniu testów u tych mieszkańców i pracowników, u których np. stwierdzono stany podgorączkowe.


 

Źródło: PAP