Podkarpackie: nowe ogniska zakażeń głównie w DPS-ach, jedno w schronisku dla kobiet

Na Podkarpaciu nowe ogniska koronawirusa pojawiły się głównie w Domach Pomocy Społecznej. Jedno ognisko jest też w schronisku dla kobiet w Jarosławiu – poinformowała w sobotę rzeczniczka prasowa podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała.
W sobotę sanepid podał, że w regionie odnotowano 1162 nowe zakażenia koronawirusem. Część zakażeń to ogniska, które pojawiły się przede wszystkim w Domach Pomocy Społecznej.
Jak poinformowała Gibała, w DPS-ie w Brzozowie potwierdzono 20 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym u dwóch osób z personelu medycznego, czterech osób personelu pomocniczego i 14 pacjentów.
W takiej samej placówce w Foluszu w sumie potwierdzono 129 przypadków zakażeń, w większości u pensjonariuszy ośrodka – 122 takie przypadki.
Kolejne ognisko odnotowano w sobotę również w DPS-ie w Moszczanach, gdzie potwierdzono 47 nowych zakażeń koronawirusem, w tym u 37 pensjonariuszy i 10 osób z personelu medycznego.
Natomiast w powiecie lubaczowskim w DPS-ie w Rudzie Różanieckiej łącznie w ognisku potwierdzono 84 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym 80 u pensjonariuszy i czterech osób z personelu medycznego.
35 zakażeń sanepid odnotował również w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym św. Brata Alberta w Sanoku. Z tego 23 u pensjonariuszy i 12 osób z personelu zakładu.
Ognisko koronawirusa jest również w Hospicjum Ojca Pio w Tarnobrzegu, gdzie zanotowano 23 przypadki zakażenia, z czego 20 u pensjonariuszy.
Podkarpacki sanepid podał także w sobotę, że nowe zakażenia wykryto w schronisku dla kobiet im. Brata Alberta w Jarosławiu. Jest tam 18 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym u 16 podopiecznych i 2 osób z personelu.
W sobotę w regionie odnotowano 1162 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W komunikacie poinformowano również, że w dniach 18,23,24,29,30 października br. oraz od 1 do 13 listopada br. zmarło 40 mieszkańców województwa podkarpackiego.
Od początku pandemii badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w regionie 40 459 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z tej liczby 19 167 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano również 732 zgony.


 

Źródło: PAP / Wojciech Huk