Przeglądarka 53/06.07.2020

Kannabidiol może zmniejszać problemy behawioralne u dzieci niepełnosprawnych umysłowo

Nowe badania wykazały, że kannabidiol, związek z konopi, może zmniejszyć poważne problemy behawioralne u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Badanie pilotażowe, prowadzone przez Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) i opublikowane w British Journal of Clinical Pharmacology, wykazało klinicznie znaczącą zmianę drażliwości, agresji, samookaleczeń i krzyków uczestników. Interwencja okazała się również bezpieczna i dobrze tolerowana przez większość uczestników badania.
Czytaj całość na wprost.pl

Mieszkanka Lublina od amputacji nogi nie wychodzi z domu. Prosi o pomoc

Grzyb wychodzący ze ścian, stara kuchnia węglowa i toaleta na korytarzu. W takich warunkach żyje pani Aneta z czworgiem dzieci. Jej sytuacja pogorszyła się po amputacji nogi.
Pani Aneta mieszka w 150-letniej kamienicy przy ul. Kowalskiej w Lublinie. Na niespełna 25 metrach kwadratowych żyje z czworgiem dzieci. Najstarsze ma 18, a najmłodsze 6 lat.
Mieszkanie składa się z kuchni, sypialni, w której śpi ona i troje dzieci i pokoju najstarszej córki. Żeby skorzystać z toalety musi wyjść z mieszkania i przejść przez klatkę schodową. Do niedawna była zaniedbana, z liszajami pleśni wychodzącymi ze ścian. Na szczęście w ubiegłym roku administracja ją wyremontowała. Warunki trochę się poprawiły.
Czytaj całość na kurierlubelski.pl

W Nowym Sączu krótsze terminy na zabieg usunięcia zaćmy

Zaćma jest częstym problemem związanym z wiekiem. W wieku 65 lat, u około jednej czwartej osób rozwija się zmętnienie naturalnej soczewki oka zwane zaćmą. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z każdą dekadą życia, począwszy od około 40 roku życia. W wieku 80 lat choruje już ponad 50% ludzi. W Polsce liczba osób z tą dolegliwością to blisko 1 milion. Jest jednak dobra wiadomość. W Nowym Sączu otwierają się możliwości dla pacjentów. Teraz termin oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy może być skrócony do dwóch miesięcy. O leczeniu zaćmy opowiada specjalista chorób oczu, lek. spec. Aleksander Arciszewski – z OSTEODEX Centrum Medyczne w Nowym Sączu.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl

Nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych z okolic Rzeszowa i Łańcuta

Jest szansa na nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych z okolic Rzeszowa i Łańcuta, a przede wszystkim z terenów wiejskich. W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Woli Rafałowskiej zakończyła się rozbudowa, dzięki której przybyły nowe pomieszczenia, jak introligatornia i pracownie artystyczne. To w nich osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować, dorabiając w ten sposób do swojej renty.
Czytaj całość na tvp.pl

Rządowy plan pomocy niepełnosprawnym bez pieniędzy

Rządowy plan dotyczący wsparcia osób niepełnosprawnych nie przewiduje na ten cel dodatkowych pieniędzy z budżetu. Chodzi o Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2020–2030.
Strategia ma być pierwszym tego typu dokumentem, który w sposób kompleksowy będzie określał kierunki rozwoju polityki społecznej wobec osób z dysfunkcjami zdrowotnymi.
Projekt zawiera diagnozę obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych w różnych obszarach życia społecznego oraz wymienia szereg działań, które będą prowadzone w podziale na osiem priorytetów.
Czytaj całość na rynekzdrowia.pl

Płock: Rzecznik osób niepełnosprawnych apeluje: uważajcie, gdzie zostawiacie hulajnogi!

Co prawda w regulaminie używania hulajnóg miejskich jest zapis o „dobrych praktykach parkowania”, jednak nie wszyscy użytkownicy się do tego stosują. Hulajnogi pozostawione na środku chodnika lub w innych nieodpowiednich miejscach stanowią natomiast zagrożenie dla niepełnosprawnych, w tym osób niewidomych i słabowidzących. – Dla osób niewidomych czy słabowidzących taka nagła przeszkoda może być bardzo niebezpieczna. Dlatego bardzo proszę o pozastawianie hulajnóg na skraju chodnika. Jestem przekonany, że wszystkim nam zależy na tym, aby wspólna przestrzeń była bezpieczna i przyjazna dla każdego – apeluje rzecznik osób niepełnosprawnych Tomasz Gorczyca.
Czytaj całość na tp.com.pl