Przeglądarka 25/08/04.2020

Potrzebne pilne wsparcie ośrodków dla niepełnosprawnych Fundacji św. Brata Alberta

Obostrzenia związane ze stanem epidemii wpływają na sytuację placówek dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez Fundację im. św. Brata Alberta. Zawieszone są zajęcia dla podopiecznych, potrzebne jest wsparcie finansowe i żywnościowe. Z pilnym apelem o pomoc zwraca się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jeden z założycieli Fundacji.
Schronisko w Radwanowicach obchodziło w ub. roku 30-lecie istnienia. Powstało jako odpowiedź na potrzebę stworzenia dachu nad głową dla osób z niepełnosprawnością intelektualną po śmierci ich rodziców czy opiekunów. Dworek, w którym mieści się jego siedziba, jest darem mieszkanki Radwanowic – Zofii Tetelowskiej. Twórcami dzieła byli ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Stanisław Pruszyński i Stanisław Grochmal, a jego ojcem chrzestnym – kard. Franciszek Macharski.
Czytaj całość na deon.pl

Matki dzieci niepełnosprawnych: Żyjemy w wiecznej kwarantannie

,,To my, matki niepełnosprawnych dzieci, później dorosłych „wiecznych dzieci”, przykutych do łóżek, wózków, od lat prowadzimy takie życie, z jakim przyszło się teraz zmierzyć naszemu społeczeństwu”.
,, Wirus może dotknąć nagle każdego, podobnie jak niepełnosprawność, ale jest zasadnicza różnica. Pandemia kiedyś się skończy, niepełnosprawność nigdy. Dlaczego decydujemy się na takie wynurzenia właśnie teraz? Dlatego, że jest to, jak dotąd, jedyna „okazja” na osobiste doświadczenie przez społeczeństwo, rząd, samorządy, instytucje, urzędników, namiastki codzienności życia rodzin z niepełnosprawnością, rodzin żyjących w permanentnym ograniczeniu i stresie: w stanie wiecznej kwarantanny”
Pod takim postem na stronie dla rodzin niepełnosprawnych dzieci podpisało się setki osób, także z Limanowszczyzny. Wpis to apel do rządu i samorządów, by zauważyli rodziny osób niepełnosprawnych i pomogły im wyjść ze stanu ,,wiecznej kwarantanny”.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl

SERIA DTM. BMW ZORGANIZUJE TESTY DLA SPARALIŻOWANEGO KIEROWCY

– Gdy tylko będą ku temu możliwości organizacyjne, zespół BMW startujący w serii wyścigowej DTM, w której w tym sezonie będzie jeździł Robert Kubica, zorganizuje testy dla sparaliżowanego kanadyjskiego kierowcy Roberta Wickensa – potwierdził dyrektor BMW Motorsport Jens Marquardt.
Wickens, który był zawodnikiem niemieckiego teamu w poprzednich sezonach, trzy lata temu przeniósł się do amerykańskiej serii IndyCar. W 2019 roku w wyścigu w Pocono miał groźny wypadek, w którym odniósł bardzo poważne obrażenia. Został sparaliżowany od pasa w dół, jeździ na wózku inwalidzkim, ale lekarze wierzą, że intensywna rehabilitacja pomoże mu stanąć na nogi.
Czytaj całość na interia.pl

Zadbaj o zdrowy wzrok swojego dziecka! O tym powinnaś wiedzieć

W ostatnich tygodniach większość z nas, w tym dzieci, zmuszona jest do siedzenia w domu. Wpływa to naturalnie na zwiększenie czasu spędzanego przed telewizorem, czy ekranem komputera bądź smartfona, a tym samym również bezpośrednio na zdrowie. O czym warto wiedzieć, by ochronić oczy najmłodszych?
Telewizory, komputery, tablety i smartfony emitują niebieskie światło, czyli światło widzialne o wysokiej energii (HEV). To rodzaj promieniowania w pobliżu spektrum ultrafioletu, a więc tego, pod którego wpływem znajdujemy się przebywając na słońcu czy w solarium. Wiemy, że promienie UV są szkodliwe, jednak w przypadku światła niebieskiego nadal nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia.
Czytaj całość na onet.pl

Dotknąć „Witkacego”

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie przygotowało specjalne portrety, dzięki którym także osoby niewidome będą mogły poznać dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza. To tyflografiki – wypukłe, graficzne odwzorowanie rzeczywistych portretów, które zwiedzający – po otwarciu placówki – będą mogli odkrywać poprzez dotyk.
Muzeum Palace zaprezentuje historię regionu i przybliży sylwetki wybitnych Podhalan
To najważniejsze portrety Witkacego przedstawiające wizerunki kobiety, mężczyzny, dziecka, portret Stanisława Witkiewicza oraz autoportret Witkacego. Dodatkowo powstały również dwie mapy tyflograficzne rzutów pomieszczeń zakopiańskiej Koliby (Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego).
Czytaj całość na podhale24.pl