Lublin: Dobiega końca odbudowa DPS-u po pożarze

Zgodnie z harmonogramem trwają intensywne prace przy odbudowie, po pożarze, Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego. Wykonawca zakończył termomodernizację budynku, wewnątrz trwa montaż nowych instalacji. Oddanie do użytku obiektu planowane jest do 30 września.
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m2, czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Po pożarze w budynku wykonano wszystkie niezbędne ekspertyzy techniczne i przeciwpożarowe, zgodnie z którymi, oprócz wymiany dachu i odnowy pomieszczeń, konieczne było dostosowanie konstrukcji budynku oraz instalacji do obowiązujących przepisów. To wiązało się m.in. z poszerzeniem wszystkich otworów drzwiowych (z wykonaniem nowych nadproży), skuciem tynków (by położyć nowe instalacje), wykonaniem nowych posadzek i podłóg oraz dostosowaniem klatek schodowych i ciągów komunikacyjnych. Dlatego, ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Obecnie trwa wymiana instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wentylacyjnej oraz dostosowanie dróg komunikacyjnych. W łazienkach i we wszystkich węzłach sanitarnych montowane są nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, płytki i ceramika.
Całkowity koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to ponad 11,5 mln zł, z czego koszty związane z przygotowaniem zadania do realizacji to 1,3 mln zł, odbudowa dachu 2,25 mln zł, zaś remont budynku wraz z termomodernizacją 9,25 mln zł. Na zadanie Miasto otrzymało 1 mln zł dotacji od Wojewody Lubelskiego oraz 500 tys. zł z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.


 

Źródło: UM Lublin