Szumowski: śladowy odsetek zakażonych SARS-CoV-2 wśród wybierających się do sanatoriów

Na 13 tysięcy osób, które musiały przejść testy na koronawirusa przed wyjazdem do sanatoriów, tylko 24 osoby były zarażone SARS-CoV-2 – powiedział wieczorem w Łodzi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W czwartek wczesnym wieczorem w Łodzi, podczas konferencji prasowej minister Szumowski powiedział, że po przeprowadzeniu badań na obecność koronawirusa wśród 13 tysięcy pacjentów wybierających się do sanatoriów, groźny patogen wykryto tylko u 24 osób.
„To jest około dwóch promili przebadanych. Średnia wieku tej grupy to 62 lata, więc to pokazuje, że wśród zbadanych seniorów ten aktywny wirus jest na poziomie śladowym” – powiedział minister Szumowski. Dodał, że wśród przebadanych ponad 3 tysięcy policjantów, żaden nie był zakażony koronawirusem.
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski przyjechał w czwartek do Łodzi, aby po katastrofie drogowej w Bogusławicach (woj. śląskie) wziąć udział w spotkaniu sztabu kryzysowego w szpitalu im. Kopernika, gdzie leży jeden z 36 poszkodowanych w wypadku kierowców autokaru. 23 osoby są hospitalizowane, w tym cztery poważnie ranne w szpitalach w Łodzi, Radomsku i Opolu.
Minister zdrowia odwiedził też w Łodzi szpital im. Wojskowej Akademii Medycznej, gdzie leży drugi kierowca autobusu ranny w katastrofie na autostradzie A1.


 

Źródło: PAP / Hubert Bekrycht