Przeglądarka 57/20.07.2020

Biegacz bez nóg ucieknie pełnosprawnym na igrzyskach w Tokio? „Trudno uwierzyć, że nie ma przewagi”

Biegający na protezach Blake Leeper to mistrz paraolimpijski, który walczy o możliwość ścigania się na 400 metrów z pełnosprawnymi sprinterami na igrzyskach w Tokio. – Na ostatnich metrach wszyscy słabną i zwalniają, a on nie. Jego dolne partie ciała się nie męczą, bo on ich po prostu nie ma – mówi Piotr Haczek, mistrz świata ze sztafety 4×400 m i były trener niepełnosprawnych sportowców.
Blake Leeper to 31-letni Amerykanin, który kilka lat temu zainspirował się historią Oscara Pistoriusa. On też chciałby wystartować nie tylko na paraolimpiadzie, ale i na igrzyskach olimpijskich. Na protezach biega jeszcze szybciej od byłego lekkoatlety z RPA. Życiówka Leepera na 400 m to bardzo dobre 44,38 s. A pełnosprawni zawodnicy obawiają się, że dzięki protezom Amerykanin jeszcze wyraźnie poprawi swój wynik. Żeby móc wystartować na igrzyskach w Tokio Leeper musi udowodnić, że protezy jednak nie dają mu przewagi nad pełnosprawnymi biegaczami.
Czytaj całość na sport.pl

„Potrzebny mu drugi cud”. Lekarze podjęli decyzję o wybudzeniu Alexa Zanardiego

To będzie najważniejszy tydzień w walce o życie Alexa Zanardiego. Niepełnosprawny kolarz przeszedł trzy operacje w szpitalu w Sienie i pozostaje w śpiączce farmakologicznej od końca czerwca. Lekarze zamierzają go z niej wybudzić.
Alex Zanardi pozostaje w śpiączce po wypadku na rowerze ręcznym z czerwca, gdy podczas sztafety niedaleko Sieny zderzył się z ciężarówką. Włoch w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł skomplikowaną operację neurochirurgiczną. W kolejnych dniach potrzebne były jeszcze dwa zabiegi, w tym rekonstrukcja twarzy Włocha. Zanardi wciąż walczy o życie, a eksperci twierdzą, że w wyniku uderzenia doznał poważnego urazu mózgu. Rozpoczął się najważniejszy tydzień dla życia niepełnosprawnego kolarza. Lekarze będą chcieli go wybudzić.
Czytaj całość na sport.pl

Szukają dzieci z Łodzi, które pomimo niepełnosprawności i ograniczeń związanych z chorobą rozwijają swoje pasje!

Chcą pokazać, że dzieci z niepełnosprawnościami mogą żyć pełnią życia i rozwijać swoje pasje.Fundacja Dom w Łodzi w ramach projektu #pelniazycia organizuje casting do teledysku.
– Naszym wielkim marzeniem od dawna był teledysk… widzieliśmy już tyle scen… tyle razy byliśmy świadkami wspaniałych emocji, niesamowitych efektów działań dziecięcych… widzieliśmy radość, pasje, energię… I marzyliśmy o tym, żeby zobaczył to cały świat. O czym mówimy? O tym, jak dzieci poruszające się na wózkach w skupieniu malowały niezwykłe obrazy, o tym – jak tańczą, jak śpiewają, jak jeżdżą rowerami po parkowych alejkach..
Czytaj całość na eska.pl

Niepełnosprawny Bartosz potrzebuje środków na remont domu

Możliwość swobodnego poruszania się po własnym domu i sprawny samochód, by móc jeździć do lekarza – o tym marzy mama 15-letniego chłopca zmagającego się z niepełnosprawnościami.
Bartosz jest samodzielny i lubiany przez otoczenie. Sam spożywa posiłki i potrafi się rozebrać. Potrzebuje pomocy przy ubieraniu. Jest kontaktowy i pogodny. Ma poczucie humoru. Zdarza się, że ma napady agresji – tak o swoim synu mówi
pani Ewelina, która zwróciła się o pomoc do Siedleckiego Caritasu. Chłopiec choruje na dziecięce porażenie mózgowe, wodogłowie i padaczkę. Porusza się na wózku inwalidzkim.
O potrzebach rodziny, mówi Anna Nowińska z Caritas Polska:…
Czytaj całość na centrum.fm

Pierwszy w Polsce “Gabinet Dostępności” dla osób z niepełnosprawnościami powstaje we Wrocławiu

Kubek ze specjalnym uchwytem, wyprofilowana łyżka, czy regulacja blatu kuchennego – to rzeczy, które mogą znacznie ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Będą mogły je wypróbować w pierwszym w Polsce „Gabinecie Dostępności” we Wrocławiu.
Gabinet Dostępności powstaje w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich we Wrocławiu. Obie inwestycje zakończą się w październiku. Gabinet będzie swojego rodzaju “showroomem”, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły sprawdzić działanie specjalistycznych sprzętów oraz uzyskać informacje o ich finansowaniu, a także poradę prawną i zawodową.
Czytaj całość na eska.pl