Kraków: Znamy zwycięzców konkursu Kraków bez barier 2019

Konkurs „Kraków bez barier” od kilkunastu lat ma za zadanie promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.
Miasto stale pracuje nad dostosowaniem swojej przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Muzea, szkoły, urzędy, parki, ogrody, ulice i skrzyżowania stają się coraz wygodniejsze i bezpieczniejsze. Do obsługi osób niepełnosprawnych przystosowany jest nowoczesny system  komunikacji miejskiej. Urzędnicy posługują się językiem migowym, MPK pracuje nad wprowadzaniem kolejnych usprawnień, a  na uczelniach funkcjonują biura, które pomagają studentom z niepełnosprawnościami w procesie edukacji i oferują im różne możliwości spędzania czasu wolnego oraz współdziałania.  Z każdym rokiem lepsza jest też dostępność wszelkich usług, w tym również oferty turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej- podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
W tym roku z 50 zgłoszonych, docenionych zostało 17 projektów w pięciu kategoriach, z czego 8 projektów otrzymało nagrody główne, a 9 zostało wyróżnionych.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu można było poznać podczas kameralnej gali, zorganizowanej zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Laureaci 13. edycji konkursu z rąk Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa otrzymali okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie.


 

Źródło: UM Kraków