Przeglądarka 39/22.05.2020

Współczucie czy zrozumienie? Rozmowa osób niewidomych

Guz mózgu, udar, utrata wzroku – to doświadczenia, które rozsypują świat na drobne kawałki. Ciężko pozbierać je po omacku. O tym, czego oczekują osoby z niepełnosprawnościami, rozmawiają niewidomi: Krystyna Chudy, Roman Dąbrowski i Mariusz Popiela.
Roman Dąbrowski: W dzieciństwie doznałem urazu głowy. Nie pamiętam, ale to chyba dlatego, kiedy miałem szesnaście lat, wykryto i usunięto u mnie guz. Od tamtej pory mam problemy neurologiczne i uszkodzony wzrok. Mam kłopoty z równowagą, koordynacją i mową. Ludzie często komentują, że jestem pijany…
Krystyna Chudy: Czy pomimo to jesteś otwarty?
RD: Unikam ludzi. Odsuwam się, gdy mnie lekceważą.
Czytaj całość na magazynkontakt.pl

Niewidoma Dorota staje w obronie demokracji. „O wolną Polskę będę walczyć do końca”

Dorocie w lewym oku została tylko poświata, ale rozmawiając z nią nie zorientujesz się, że nie widzi. Tańczy, pomaga – i demonstruje w obronie demokracji.
Trzeciego maja przed pomnikiem króla Kazimierza w Bydgoszczy zebrało się kilkanaście osób w obronie konstytucji. Tego dnia policjanci zademonstrowali swoją siłę. Obwieszeni jak choinki we wszystkie przemocowe gadżety (gaz, kajdanki, pałki, etc.) zaczęli legitymować zebranych.
Do Doroty Halaburdy podeszło trzech mundurowych. – Po raz pierwszy w życiu – uśmiecha się Dorota. – Osoby niewidome nie muszą okazywać dokumentów. Policja może mnie tylko wezwać z osobą towarzyszącą na komisariat. Nie mają prawa zamknąć mnie w żadnym radiowozie, bo skąd mogę wiedzieć, że to policja? Tłumaczyłam policjantom, że z dokumentami jest mały problem. Mówiłam, że nie wiem, z kim rozmawiam. Poprosiłam, by stosowali procedury dotyczące osób niewidomych. Pytali mnie: po co przyszłam. No jak to po co? Na spacer! Jest święto, to spaceruję. Bez opiekuna? – spytali. Aż dali mi spokój.
Czytaj całość na expressbydgoski.pl

Uczniowie mający problemy ze wzrokiem też podlegają nauczaniu online

Zdalnemu nauczaniu podlega blisko 160 uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Wśród nich są słabowidzący i niewidomi. Szkoła należy do zaledwie kilku w kraju kształcących młodzież z takimi schorzeniami wzroku. Jest też placówką oświatową, która nie może pozyskać doposażenia w tablety i laptopy zakupione z pieniędzy europejskich w ramach Programu Polska Cyfrowa.
– W zdalnym nauczaniu trochę inaczej podchodzimy do uczniów słabowidzących i niewidomych – mówi Izabela Czabaj, kierownik kształcenia praktycznego w prudnickim „Medyku”. – Tydzień wcześniej ci uczniowie mają wysyłane materiały. Są one w druku powiększonym, albo w druku brajlowskim, żeby w momencie, gdy łączą się z nauczycielem mieli pod ręką tekst, który oprócz tego, że słyszą to mogą sobie przeczytać. Nie mają oni takich podręczników, jak każdy uczeń.
Czytaj całość na radio.opole.pl

Goalballiści ICSiR Start Lublin wywalczyli trzecią lokatę podczas wirtualnego turnieju

Drużyna Integracyjnego Centrum Sportu i Rehablitacji Start Lublin wywalczyła trzecią lokatę podczas 2. Wirtualnego Turnieju w Goalballa. Siedmioosobowe zespoły z całej Polski miały za zadanie przebycie jak największej ilości kilometrów w 24 godziny.
– Turniej polegał na tym, że przedstawiciele rywalizujących ekip robili kilometry, kto ile mógł i kto ile chciał, zliczane potem przez specjalne aplikacje w smartfonach. Każdy z uczestników przełamał jakąś barierę, walczył i wygrał z samym sobą – mówi Sebastian Michailidis, trener ICSiR Start Lublin. – Następnie były sumowane wyniki wszystkich zawodników w poszczególnych zespołach, co pozwoliło ustalić końcową kolejność w klasyfikacji drużynowej.
Czytaj całość na kurierlubelski.pl

Niewidomy geniusz. Stevie Wonder kończy 70 lat

Jest jedną z najważniejszych postaci w historii światowej muzyki, jego płyty rozeszły się w nakładzie ponad 150 mln egzemplarzy, a pierwszą nagrał jako 12-latek. Ma na koncie m.in. 22 statuetki Grammy oraz Oscara. Wzrok stracił jako noworodek, przez błąd lekarski. Jest ojcem dziewięciorga dzieci urodzonych przez pięć kobiet. Ostatnio z powodów zdrowotnych ogłosił przerwę w karierze. Stevie Wonder, nazywany geniuszem soulu, kończy 13 maja 70 lat!
Wonder to jeden z najpopularniejszych artystów w historii światowej muzyki – kompozytor, piosenkarz i multiinstrumentalista, którego płyty rozeszły się w nakładzie 150 mln. egzemplarzy
Jego twórczość obejmuje takie gatunki jak soul, R&B, jazz, blues, a nawet rock
Ma na koncie kilkadziesiąt przebojów, z których największy to nagrodzony Oscarem „I Just Called To Say I Love You”
Czytaj całość na onet.pl