Przeglądarka 88/30.10.2020

Asystent Google będzie łatwiejszy w obsłudze dla niepełnosprawnych

Asystent Google doczeka się usprawnień, które pozwolą na jego obsługę przez osoby z niepełnosprawnością. Amerykańska firma podjęła współpracę z firmą Tobii Dynavox, która jest jednym z liderów rynku zajmującym się przetwarzaniem mowy oraz śledzeniem wzroku. Ułatwienia nadciągają więc wielkimi krokami.
Asystent Google będzie współpracował z rozwiązaniami opracowywanymi przez firmę Tobii Dynavox. W ten sposób osoby, które mają problem z mówieniem będą w stanie korzystać z Asystenta Google do sterowania urządzeniami domowymi oraz innymi, inteligentnymi akcesoriami. Tobii Dynavox to marka, która w branży technologicznej znana jest między innymi z zaawansowanych systemów do śledzenia wzroku.
Czytaj całość na oiot.pl

Zaakceptować ciemność

Ostatni widok w życiu Tomka? Dwie duże lampy wiszące pod sufitem. W sali operacyjnej panował chłód, jakieś czternaście stopni. Lekarz powiedział, że wszystko będzie dobrze, a potem zapadła ciemność.
Tomek wstaje z łóżka, ostrożnie podchodzi do okna i wpuszcza do mieszkania trochę słońca.
Nadal ciemno. Nie licząc kroków, wychodzi do kuchni zrobić śniadanie. Dobrze pamięta, jak wygląda mieszkanie. Rozkład pomieszczeń. Meble. Kolory. W przedpokoju jasnobrązowa boazeria, jeden pokój biały, drugi zielono-pomarańczowy. Takich rzeczy się nie zapomina. Teraz trochę jest syf, bo zaraz remont.
Czytaj całość na onet.pl

Pomaga niewidomym z województwa, a nawet całego kraju, ucząc życia po utracie zmysłu. Poza tym pięknie śpiewa

Czy może Pani opowiedzieć o projekcie, w którym bierze udział. Na czym polega?
Tworzymy podcasty, które, można powiedzieć, są alternatywną formą przekazu informacji. Zamiast coś przeczytać czy oglądać film, można sobie tego posłuchać. W moim przypadku są to nagrania, w których opowiadam o tym, jak działają aplikacje do czytania. Umożliwiają one osobom niewidomym czytanie artykułów, książek czy e-booków. W fundacji Vis Maior tworzymy różne rzeczy. Mieliśmy podcasty na temat aplikacji do podróżowania. O tym opowiadali koledzy z fundacji. Pokazywali wszystkie opcje z nią związane. Mamy jeszcze w zamyśle inne działania typu ABC gospodarstwa domowego. W planach jest stworzenie filmów instruktażowych, jak osoby niewidome mogą sobie radzić w domu. Nawet myślimy o tym, by nagrać serię filmów, które dotyczyłyby zajęć kulinarnych. Przez tego typu nagrania staramy się pokazać, jak sobie radzić w życiu na początku tej drogi po ciemku.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

TELEFON INTERWENCYJNY. Słupki niewidoczne dla niewidomych

Miejska infrastruktura w Pińczowie nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. Na tę sytuację poskarżył się jeden z mieszkańców miasta, który zadzwonił na numer interwencyjny Radia Kielce.
Słuchacz to starszy, niewidomy mężczyzna, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W rozmowie z Radiem Kielce zwrócił uwagę na problem słupków do znaków drogowych, które ze względu na szary kolor, zlewają się z otoczeniem. Jak mówi, słupki te nie są przez niego do zauważenia, a co więcej stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych.
– Proszę się przejść chociażby obok szpitala, róg ulicy Klasztornej i Armii Krajowej. W niektórych miejscach słupki znajdują się wręcz na środku chodnika, są i takie, które ustawione są bardzo nisko. Nie raz uderzyłem głową w znak – mówi. Jak zaznacza, warto przemalować słupki, albo zamontować odblaskowe elementy.
Czytaj całość na radio.kielce.pl

Mama i syn urodzili się z rzadką chorobą. Takie oczy ma tylko jeden procent populacji

Elizabeth Tyler i jej synek Liam urodzili się z niezwykle rzadką chorobą zwaną heterochoromią iridum. W wyniku dolegliwości ich oczy mają dwa, różne kolory.
35-letnia Elizabeth Tyler urodziła się z wyjątkowymi oczami – niebieskimi w ciemne plamy. Swoje geny przekazała synowi. Malutki Liam przyszedł na świat, mając jedno oko niebieskie, a drugie ciemnobrązowe z niewielką, brązową plamką.
Takie oczy ma tylko jeden procent populacji
Młoda mama nie ukrywa, że uwielbia swój nietypowy kolor oczy. Uważa, że jest unikalny i pozwala jej wyróżnić się z tłumu.
Czytaj całość na edziecko.pl