Przeglądarka 9/17.02.2020

5 problemów z oczami, których nie powinieneś ignorować

Istnieją metody leczenia zaburzeń wzroku ukrywających się w polu widzenia, od widzenia plam lub linii po zmianę wielkości źrenicy. Tylko co może świadczyć o istnieniu zaburzeń?
Biorąc pod uwagę, że jest to cud designu, ludzkie oko nie ma zbyt wielkiej sławy pod tym względem. Budzimy się, patrzymy na świat (często z pomocą okularów lub soczewek) i ruszamy z bieżącym dniem. Większość z nas uważa to za coś oczywistego, odwiedzając okulistę co roku lub dwa. Jest również prawdopodobne, że odłożymy to badanie na bliżej nieokreślony czas.
Czytaj całość na wprost.pl

Podstępna choroba ujawniła się, kiedy miał 6 lat. Swoich medali z mistrzostw nigdy nie zobaczy

U Aleksandra Kossakowskiego w wieku 6 lat zdiagnozowano zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, w wyniku którego stracił wzrok. Dziś 25-latek mówi w rozmowie z WP abcZdrowie: „Dopiero teraz czuję, że mogę osiągnąć wszystko!”. To jeden z najlepszych na świecie biegaczy na 1500 m. W tym roku razem ze swoim przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim powalczą o medal na letnich igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.
Czytaj całość na portal.abczdrowie.pl

Sąd o więzach rodzinnych. Opieka nad własnym małżonkiem wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Organ II instancji przytoczył w pierwszej kolejności przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, wskazując, że zgodnie według 17 ust. 1b świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Czytaj całość na gazetaprawna.pl

Rodzina małej Ani Fabjańskiej błaga o pomoc w zbiórce pieniędzy na jej leczenie. Dziecko ma szansę, by widzieć!

Dramatyczny apel rodziny o wsparcie zbiórki pieniędzy na rzecz sześcioletniej Ani Fabjańskiej z Głogowa. Dziecko ma szansę na odzyskanie wzroku, ale potrzeba na to ponad 130 tysięcy złotych. – Marzenie o zdrowiu córeczki jest na wyciągnięcie ręki, Dostaliśmy informację ze szpitala, że komórki macierzyste są gotowe do podania. Na drodze jest poważny problem: nie mamy środków – przyznaje rodzina.
Czytaj całość na glogow.naszemiasto.pl