UM Kraków: Osoby niewidome wystąpiły w społecznym spektaklu „Rozbitkowie”

8 marca na Scenie Stolarnia na os. Teatralnym 23 odbył się pokaz społecznego spektaklu „Rozbitkowie” na podstawie „Burzy” Szekspira, w reżyserii Justyny Łagowskiej. Na scenie obok profesjonalnych aktorów Teatru Ludowego wystąpili niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu „Przewodnicy zmysłów”.
Spektakl jest efektem niemal dwuletniej pracy warsztatowej z niewidomymi i słabowidzącymi uczestnikami projektu „Przewodnicy zmysłów”, którego celem jest stworzenie nowej formy wydarzenia teatralnego, odrzucającego prymat wzroku i prowokującego widza do odbioru spektaklu pozostałymi zmysłami. Podczas pracy warsztatowej uczestnicy z niepełnosprawnością wzroku wspierali twórców teatralnych w poszukiwaniu synestetycznych rozwiązań artystycznych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz. W ten sposób, dzięki współpracy z kompozytorem muzyki Karolem Nepelskim, powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały zarówno wrażenia dotykowe jak i zapachowe. Zaangażowanie uczestników projektu było tak duże, że ostatecznie stali się oni aktorami w spektaklu i stanęli ramię w ramię na scenie wraz z aktorami Teatru Ludowego. Na podstawie ich improwizacji aktorskich, prowadzonych przez dramaturga Michała Pabiana powstały monologi bohaterów, a scenariusz wzbogacił się o nowe postacie.
„Rozbitkowie” to spektakl-przygoda, podczas której Widzowie-Rozbitkowie dostają w prezencie Wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić, uczynić swoją. Stawanie się mieszkańcem Wyspy to proces, podczas którego dochodzą do głosu indywidualne pragnienia i potrzeby, to również droga tworzenia się bohatera literackiego, który może wszystko. Z Rozbitka staje się Księciem, ale by to osiągnąć musi nauczyć się wyrażać swoje pragnienia i zyskać powszechną zgodę na to, by je spełnić. Spektakl bazujący na „Burzy” Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać.


 

Źródło: UM Kraków