Łódź: Teatr, który nie wyklucza. Premiera spektaklu „Bóg mordu” dla osób niewidomych i niedowidzących

„Bóg mordu” w reżyserii Zbigniewa Rybki to premiera Fundacji Teatru Scena Poczekalnia, która została przygotowana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Bezpłatny spektakl z audiodeskrypcją zostanie zaprezentowany w Teatrze Muzycznym 27 sierpnia.
Sztuka Yasminy Rezy powstała w 2006 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością teatrów i widzów na całym świecie. Dramat został także zaadoptowany przez film i wspaniale sfilmowany przez Romana Polańskiego w 2011 roku.  Role: Jodie Foster, Kate Winslet, Christopha Waltza i Johna C. Reilly w filmie „Rzeź” są niezwykle charakterystyczne i zostały zapamiętane przez wielbicieli kina, także ze względu na ich zabarwienie komediowe.
Fabuła opiera się na spotkaniu i konfrontacji dwóch małżeństw, które chcą wyjaśnić bójkę swoich synów i omówić szczegóły zadośćuczynienia. Wszyscy próbują bardzo taktownie wyjaśnić tę nieprzyjemną sytuację, aby szybko i bezproblemowo wynagrodzić krzywdę i wrócić do swoich obowiązków. Jednak z czasem wszyscy bohaterowie uwikłani w rozmowę, obnażają swoje problemy i frustracje, aby doprowadzić do trudnej dyskusji, która przeradza się w zapis wzajemnych oskarżeń prowadzących do przerażającej awantury.
Spektakl Teatru Sceny Poczekalnia zostanie zaprezentowany w Teatrze Muzycznym dwukrotnie. Premiera, uzupełniona o audiodeskrypcję, która została przygotowana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących odbędzie się 27 sierpnia. Autorem zapisu, który ułatwia odbiór sztuki, jest reżyser i scenarzysta Paweł Kamza związany z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Niewidomych w Poznaniu. Wstęp na tę premierę jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja miejsc pod nr telefonu: 695 996 422. W kolejnym dniu, 28 sierpnia, będzie można zobaczyć spektakl bez audiodeskrypcji, rezerwując miejsce pod tym samym numerem i kupując bilety online.

Naszą ideą było przygotowanie spektaklu, który gwarantuje łodzianom równy dostęp do możliwości doświadczania teatru i zasobów, jakie oferuje kultura – mówi Sebastian Nowicki, prezes Fundacji Teatru Scena Poczekalnia. To pierwszy raz, kiedy zrealizowaliśmy spektakl przygotowany specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, ale z pewnością podejmiemy starania, aby powtórzyć te działania, wzbogacając ofertę teatralną naszego miasta  – potwierdza Sebastian Nowicki.

Yasmina Reza
„Bóg mordu”
Teatr Scena Poczekalnia
Obsada:
Veronique Houllie – Izabela Noszczyk
Michel Houllie – Michał Wielewicki
Annette Reille – Edyta Torhan
Alain Reille – Hubert Jarczak
Realizatorzy:
reżyseria – Zbigniew Rybka
scenografia – Sebastian Nowicki
kostiumy – Agnieszka Warcholińska – Nowak
muzyka – Damian – Neogenn – Lindner
27.08 – 19:00 – I premiera (piątek) – spektakl z audiodeskrypcją
28.08 – 19:00 – II premiera (sobota)
Teatr Muzyczny, Scena Kameralna, ul. Północna 47/51
Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów: kontakt pod numerem 695 996 422
Spektakl „Bóg mordu” uzyskał dofinansowanie z budżetu Miasta Łodzi. Partnerami projektu są: Teatr Muzyczny w Łodzi i Teatr Miejski w Lesznie.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi