Przeglądarka 15/03.03.2020

„Raz na rok idę zbadać sobie wzrok”. Maciej Orłoś wierszem zachęca do dbania o oczy, a wraz z nim inne gwiazdy

W czwartek odbyła się kolejna konferencja w ramach kampanii „Czas na wzrok”. Organizatorzy opowiedzieli o planach przeprowadzenia ogólnopolskiej, bezpłatnej akcji badania ostrości wzroku wśród Polaków.
Spotkanie poprowadziła Marzena Rogalska, a pojawiło się na nim sporo gwiazd będących ambasadorami kampanii. Na zaproszenie odpowiedziały między innymi Danuta Stenka, Beata Tadla, Magda Steczkowska i Karolina Malinowska, a także Maciej Orłoś.
Czytaj całość na plejada.pl

Niewidomi mistrzowie narciarstwa

Na świecie jest tylko kilku niewidomych narciarzy. Zjazd z prędkością 60 km/h, gdy nie wiesz czy nie skręcasz do przepaści jest tylko dla prawdziwych gigantów. Poznajcie Pawła Nowickiego z Lasek.
Większość osób myśli, że biegam z trenerem, który daje mi tylko uwagi jak mam biegać. Nawet nie poznają, że jestem niewidomy. A ja nie widzę od urodzenia – mówi Paweł Nowicki, 19-letni Mistrz Polski w para biegach narciarskich.
Czytaj całość na wgospodarce.pl

Niedowidzący radny z Jasienicy rozpoczął aktorską karierę. Bo nie widzi przeszkód

Dariusz Krymski z Mazańcowic rozpoczął karierę aktorską. Można go oglądać w serialu „Pasjonaci” w telewizyjnej „Dwójce”. Nową pasję łączy z obowiązkami jasienickiego radnego i fizjoterapeuty. Kocha żeglować, jeździć na nartach i na rowerze oraz chodzić po górach. A wszystko to pomimo szczątkowego wzroku.
Czytelnicy „beskidzkiej24” znają osiągnięcia i niezwykłą historię radnego z Mazańcowic. Jednak ciągle zaskakuje nas czymś nowym. – Poznaliśmy go już jako fizjoterapeutę, który został radnym i reprezentował nasz kraj w Czechach. Tym razem poszedł o krok dalej. Od niedawna jest także… aktorem! – cieszy się jego znajomy Konrad Zemlik.
Czytaj całość na beskidzka24.pl

Nie żyje Siamand Rahman. Dwa razy zdobywał złoto na paraolimpiadzie

Siamand Rahman był jednym z tych sportowców, którzy udowadniają, że sport jest dla każdego. Niestety, ciężarowiec zmarł w wieku 31 lat.
Informację o śmierci Siamanda Rahmana podały zagraniczne media z BBC na czele. Paraolimpijczyk zmarł młodo, bo w wieku 31 lat. Z doniesień wynika, że sportowiec doznał zawału serca i na ratunek było już za późno.
To ogromna strata sportu dla osób niepełnosprawnych. Irańczyk był sportowcem, który pokonywał bariery. To on został pierwszym niepełnosprawnym zawodnikiem, który podniósł sztangę o wadze 300 kg. Jego aktualny rekord świata to 310 kg.
Czytaj całość na wp.pl

Naukowiec opracował bioniczne oczy

Mark Humayun stworzył system Argus II stanowiący protezę siatkówki oka. Od zaimplementowania tego rozwiązania w 2013 roku przeprowadzono przeszczepy u ponad 300 osób z całego świata.
Humayun rozpoczął swoje badania ze względów rodzinnych – jego babcia miała bowiem problemy ze wzrokiem. Zauważył, że w przypadku ataków padaczki lekarze stosują stymulację elektrodami w obrębie płata potylicznego. Kiedy to robili, pacjenci widzieli plamy, które w rzeczywistości nie były materialnymi obiektami. Z tego względu autor Argusa II postanowił przekonać się, czy taka stymulacja może doprowadzić do przywrócenia wzroku.
Czytaj całość na whatnext.pl

Po tym, jak Jagody nie wpuszczono do sali zabaw, 14-letni Janek pisze do Portu Łódź: „Jestem zły”

14-letni Jan Gawroński ma autyzm. A Jagoda to jego przyjaciółka. Jan napisał list do Portu Łódź: „Otwórzcie drzwi dla osób z wszystkimi niepełnosprawnościami. Proszę was o to działanie”.
– Napisałem ten list po to, żeby natychmiast zmieniono regulamin sali zabaw – mówi stanowczo Jan Gawroński. – Zdecydowanie wierzę, że to możliwe.
Janek, razem ze swoją mamą, działa w inicjatywie obywatelskiej Chcemy Całego Życia. Mówi o sobie, że jest samorzecznikiem osób z niepełnosprawnościami. Nieraz zabierał już głos w sprawach związanych z traktowaniem niepełnosprawnych. Na przykład rok temu apelował do minister Elżbiety Rafalskiej w obronie środowiskowych domów samopomocy dla dorosłych z autyzmem. Tym razem zareagował na krzywdę Jagody.
Czytaj całość na wyborcza.pl