Przeglądarka 81/06.10.2020

Papież Franciszek eksmitował z mieszkania niepełnosprawnych? Sprawa okazała się „smakowitym kąskiem” dla mediów

Rzecz zdarzyła się w Paryżu, w domu należącym do Stolicy Apostolskiej. Kamienica znajduje się w VII dzielnicy Paryża. Najemcy jednego z mieszkań zostali eksmitowani siłą. Ze względu na właściciela tej nieruchomości sprawa zrobiła się nad Sekwaną dość głośna.
Co prawda rodzina od 5 lat nie płaci czynszu i przegrała kolejne sprawy w sądach, ale składa się z 60-letniej matki i jej dwójki dorosłych, ale niepełnosprawnych dzieci. W poniedziałek 7 września, watykański komornik w obecności policjantów i przy pomocy ślusarza dokonał eksmisji.
Kobieta odmówiła opuszczenia lokalu, ale widoczny był brak Ikonowicza, bo policja wyperswadowała jej opór i to, że żadne negocjacje nie będą możliwe. Rodzina została przeniesiona na miesiąc do opłaconego hotelu w podparyskim Villejuif (Val-de-Marne).
Czytaj całość na nczas.com

Wszedł na Elbrus na własnych rękach! Niepełnosprawny alpinista udowadnia, że wszystko jest możliwe!

Dziś na profilu Martyny Wojciechowskiej pojawił się wzruszający filmik, który doprowadził do łez niejednego internautę. To wszystko za sprawą Rustama Nabieva, który na własnych rękach wspiął się na szczyt Elbrus, który mieści się na imponującej wysokości 5,642 m n.p.m. Ten nie lada wyczyn niepełnosprawnego śmiałka spowodował wśród internautów wiele przemyśleń na temat swojego życia.
Czytaj całość na rmf.fm

Patrycja Kołodziejczyk: „Część uczniów niepełnosprawnych jest systemowo wykluczonych”

O dyskryminowaniu uczniów niepełnosprawnych w równym dostępie do nauki , pozbawianiu możliwości  realizacji dostosowanej do szczególnych potrzeb edukacji i rozstrzyganiu przez sądownictwo  administracyjne skarg rodziców  w sposób  budzący uzasadnione wątpliwości – rozmawiamy z p. Patrycją Kołodziejczyk , prezesem Stowarzyszenia Otwórzmy Drzwi na Świat.
Zapewnienie bezpłatnego  dowozu uczniów niepełnosprawnych  stanowi przywilej   czy konstytucyjny obowiązek zakazu dyskryminacji?
Patrycja Kołodziejczyk: Zdecydowanie jest to konstytucyjny obowiązek zakazu dyskryminacji uczniów ze względu na niepełnosprawność. Przepisy  Wyraźnie wskazują, że odległość szkoły  podstawowej od domu ucznia  nie może przekraczać 3 lub 4 km ( dla dzieci od 4 klasy). Jeżeli odległość jest większa GMINA ma zapewnić dowóz  do najbliższej szkoły i w przypadku uczniów zdrowych  nie ma problemów z realizacją tego obowiązku. Problem jest wyłącznie z uczniami niepełnosprawnymi.
Czytaj całość na naszkrakow.com.pl

Gdy niewidomy nie widzi, co podpisuje. Co na to banki

Niedowidzący klient, który stara się o pożyczkę czy zakup na raty, podpisze umowę, jeśli spełnia wymagania finansowe.
Niedawno głośno było o sprawie Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, któremu sklep ze sprzętem RTV AGD odmówił sprzedaży telefonu na raty. Powód? Mężczyzna jest niewidomy.
Ekspedientka stwierdziła, że „umowę kredytową trzeba zrozumieć” i zapytała ministra, kto mu ją przeczyta, skoro ten nie widzi? Zasugerowała, że powinien przyjść z osobą dorosłą, bo – jak zastrzegła – żaden z banków, z którymi współpracuje sklep – Alior Bank oraz Santander Consumer Bank – nie zawiera umów z osobami niewidzącymi. W końcu przyznała jednak, że jeden z banków akceptuje umowy z osobami ociemniałymi, o ile jest przy tej umowie obecna osoba trzecia. Z regulaminu sprzedaży ratalnej wynikało, że może być przy jej zawarciu obecny pracownik sklepu, który nie uczestniczy w jej podpisywaniu. W tym sklepie jednak nikt się na to nie zgodził. Sklep zapowiedział „modyfikację udzielania kredytów dla osób ze specjalnymi potrzebami”.
Czytaj całość na rp.pl

ARONIA WZMACNIA WZROK I OBNIŻA CIŚNIENIE

Jest źródłem witamin i soli mineralnych, dlatego zapobiega łamliwości naczyń, reguluje ciśnienie i poprawia funkcje siatkówki. Wybraną kurację stosuj raz na kwartał.
Dwie łyżki suszonych owoców aronii (50 dag/22,50 zł) zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 10 minut.
Pij napar wraz z zaparzonymi owocami na dnie szklanki 2 razy dziennie przez 3 tygodnie.
Sok bez cukru
Wyciśnij sok w sokowirówce ze świeżych owoców aronii i przecedź przez gazę. Przelej do słoiczków, zamknij i pasteryzuj przez 25 min od chwili, gdy woda w garnku zacznie wrzeć. Wyłącz gaz i zostaw do wystudzenia.
Czytaj całość na interia.pl

Dlaczego Andrea Bocelli stracił wzrok? Smutna historia sławnego tenora

Andrea Bocelli jest jednym z najsławniejszych tenorów na świecie! Włoski śpiewak bije rekordy popularności, a swoje albumy muzyczne sprzedaje w dziesiątkach milionów egzemplarzy. Muzyk jest także kompozytorem, multiinstrumentalistą oraz producentem muzycznym. To jednak imponujący głos przyniósł mu największą sławę. Włoski artysta nie zawsze był rozpieszczany przez życie. W wieku 12 lat całkowicie utracił wzrok, a z problemami zdrowotnymi zmagał się już od urodzenia. Jak do tego doszło? Poznaj historię światowej sławy tenora.
Czytaj całość na viva.pl