Gdynia: Podniebne warsztaty bez barier z Mira Art

Udowadniają, iż dla osób z niepełnosprawnościami nie ma żadnych granic i mogą się sprawdzić w każdej dziedzinie. Przełamują bariery, lęki i pokazują, że wszystko jest możliwe. Szkoła Tańca Aerial Mira Art prowadzi specjalne zajęcia tańca w powietrzu dla osób o odmiennej motoryce ruchowej „All Inclusive”. Rozwijają one ciało i umysł, a bazują m.in. na technikach ruchu autentycznego czy contact improwizacji. Dla osób z niepełnosprawnościami to okazja do kreatywnego i aktywnego spędzania czasu oraz możliwość wzajemnej integracji. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a chętni wciąż mogą się zgłaszać i dołączyć do odpowiedniej grupy.
Gdynia po raz kolejny przełamuje bariery. Zajęcia tańca w powietrzu dla osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „All Inclusive” to pionierska inicjatywa Szkoły Tańca Aerial Mira Art. Oferują rozwój i dają możliwość artystycznego wyrazu. Wpisują się w europejski nurt tańca inkluzywnego traktującego różnego rodzaju niepełnosprawności jako odmienną motorykę ruchową tancerza, która stanowi potencjał choreograficzny. Projekt powstał we współpracy z miastem Gdynia.
– Instruktorzy z grupy Mira Art zgłosili się do nas z pomysłem na zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami. Pracuje z nimi trenerka, która ma bogate doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju ćwiczeń. Inicjatywa wydała nam się ciekawa i rozpoczęliśmy współpracę. Takie zajęcia to dla osób z niepełnosprawnościami świetna forma usprawniania siebie i wydobywania emocji. Można podczas nich zdobywać również świadomość ruchu ciała – tłumaczy Magdalena Biegańska z Biura Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami przy Urzędzie Miasta Gdyni.
Wszystko zaczęło się w październiku ubiegłego roku. To wtedy odbyły się pierwsze zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami. Od początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Ćwiczenia organizowane są w dwóch grupach. Jedna jest przeznaczona dla osób poruszających się na wózkach. W drugiej aktywne są dzieci i młodzież z autyzmem. Warsztaty prowadzą: Katarzyna Donner – trenerka aerial dance (anty-gravity dance), która realizowała zajęcia podczas trzech edycji międzynarodowego Festiwalu Tańca Inkluzyjnego w Krzyżowej dla młodzieży z Niemiec, Polski, Czech, Grecji, Rumunii i Estonii oraz Ewa Drobińska – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku i wieloletnia tancerka Teatru Muzycznego w Gdyni. Obie przekonują, że swoich sił może spróbować każdy niezależnie od wieku. Wystarczy chęć i zaangażowanie.
– Usprawniamy ciało i udowadniamy, że wszystko jest możliwe. To systematyczna praca i wszystko odbywa się stopniowo. Chodzi o przekraczanie siebie. Oprócz ciała wpływamy też na umysł. Taniec w powietrzu to sztuka, która stanowi wyzwanie nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Postępy u uczestników widać jednak z zajęć na zajęcia. Ćwiczenia wychodzą im z coraz większą łatwością. Jestem zaskoczona siłą wewnętrzną tych osób i ich determinacją – mówi Katarzyna Donner, trenerka, która prowadzi zajęcia.
Potwierdzają to uczestnicy zajęć, którzy podkreślają, że taka forma aktywności pozwala się przełamać i sprawia, że można poczuć wiatr we włosach.
– W Gdyni są już zajęcia koszykówki czy tańca na wózkach, ale tutaj mamy coś zupełnie innego. Takie ćwiczenia dają możliwość przełamania swoich lęków i poczucie tego, że pomimo naszych niepełnosprawności możemy latać na tych szarfach czy się wspinać. Myślałam, że nie nadaję się do takich rzeczy. Jednak zajęcia mnie otworzyły. Fajnie jest sobie pofruwać i poczuć, że jest się nad ziemią. To niesamowite uczucie, iż można to zrobić. Smakujemy tu tego samego, co osoby pełnosprawne – mówi Marta Czachor z Biura Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami, która uczestniczyła w zajęciach.
W każdej grupie trenuje tylko po kilka osób. Dzięki temu instruktorki mają kontakt z każdym uczestnikiem i mogą się skupić na nim indywidualnie. Również wykonywane ćwiczenia są dobierane do konkretnej osoby.
– Do każdego uczestnika podchodzimy indywidualnie i zwracamy uwagę na coś innego. Uczymy się siebie nawzajem i wspólnie szukamy najbardziej odpowiednich ćwiczeń. Najpierw jest rozgrzewka, podczas której uruchamiany staw barkowy, wydłużamy też inne stawy, pracujemy z oddechem. Potem przechodzimy już na szarfy do ćwiczeń wzmacniających oraz akrobatycznych na podwieszanych hamakach. Podczas zajęć wzmacniamy mięśnie całego ciała. Uruchamiamy też te, które do tej pory były uśpione. Dla uczestników to również forma rehabilitacji – podkreśla Donner.
– Początki są trudne, bo to jednak nie są łatwe rzeczy, ale z każdym kolejnym spotkaniem jest coraz łatwiej. Umiejętności zdobywa się stopniowo. Na początku instruktorzy zapoznają uczestników ze sprzętem. Jest wchodzenie do szarf najpierw jedną nogą czy ręką. Później trenerka pomaga nam wejść do szarf. Treningi są włączające i integracyjne – mówi Czachor.
Warsztaty odbywają się w każdą niedzielę w Szkole Tańca Aerial Mira Art przy ul. Hutniczej 12 w Gdyni. Znajduje się tam profesjonalna sala przystosowana do tego typu zajęć, wyposażona w niezbędny certyfikowany sprzęt (szarfy powietrzne, hamaki powietrzne, aerial hoop, uprzęże, karabinki wspinaczkowe, liny) oraz spełniająca warunki bezpieczeństwa. Trening dla osób poruszających się na wózkach trwa od godz. 15.00 do godz. 16.15. Natomiast od godz. 16.15 do godz. 17.30 ćwiczą dzieci i młodzież autystyczna.
Wszyscy chętni, którzy chcieliby spróbować swoich sił i zacząć przygodę z tańcem w powietrzu mogą się jeszcze zapisać na zajęcia. Informacje i rejestracja pod numerem tel. 506 468 194.
Zajęcia to alternatywna, kreatywna i twórcza forma spędzania czasu. Są także okazją do integracji środowiska osób i tancerzy o odmiennej motoryce, a także stwarzają przestrzeń dla autoekspresji i wyrażania siebie w sposób artystyczny. Na świecie takie programy zyskują coraz większą popularność. Nurty Inclusive Dance i Ability Dance są traktowane jako pełnowartościowe włączające ścieżki artystyczne, zmieniające podejście w myśleniu o niepełnosprawności w sztuce i na widowni, otwierające dostępność instytucji artystycznych i kulturalnych dla profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami.
Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta Gdyni.


 

Źródło: kom. pras. www.gdynia.pl / Magdalena Czernek