Koszalin: Wystawa „Dotknij archeologii” z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku

W koszalińskim muzeum można oglądać wystawę, która jest efektem współpracy tej placówki i Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Zaprezentowano kopie zabytków wykonane dzięki technologii skanowania trójwymiarowego i druku 3D.
Eksperymentalna wystawa pt. „Dotknij archeologii” ma na celu pogodzenie potrzeb osób niedowidzących i niewidomych z wymogami konserwatorskimi i charakterem zabytków archeologicznych. Dzięki zastosowaniu technologii skanowania trójwymiarowego oraz druku 3D wykonano i wyeksponowano repliki zabytków, które na co dzień są zamknięte w gablotach. Zabytki można więc teraz niejako „oglądać dłońmi”. Wernisaż odbył się w czwartek 12 grudnia 2019 r.
Wystawa jest efektem trwającej od kilku lat współpracy Muzeum w Koszalinie oraz Laboratorium Szybkiego Prototypowania działającego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Nad przygotowaniem replik pracowały dr Paulina Kminikowska i dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska, które prowadzą Laboratorium Szybkiego Prototypowania.
Kopie zabytków zostały wydrukowane w wymiarach zbliżonych do oryginału w technologii druku 3D. Repliki mają biały kolor, co – po konsultacjach z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych okazało się dobrym wyborem. Osoby niedowidzące mogą łatwiej dostrzec eksponowane obiekty, ponieważ są one prezentowane na kontrastowych, ciemnych ekspozytorach (ekspozytory zostały przygotowane na Wydziale Architektury i Wzornictwa – w technologii frezowania – według pomysłu autorek). Dołączono też opisy zabytków, które także zostały przygotowane z myślą o osobach niedowidzących (duże jasne litery umieszczone na ciemnym tle, odpowiednie odległości między wierszami, linia boczna wyznaczająca linię tekstu).
Wernisaż wystawy zgromadził spore grono osób zainteresowanych zarówno archeologią, jak i nowoczesnymi technologiami. Wśród gości byli: m.in. Izabela Baranowicz i Jan Sikora, których sugestie autorzy wykorzystali w trakcie przygotowań.
Wystawę można oglądać do 16 lutego 2020 roku w Muzeum w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 137 (budynek z archeologiczną ekspozycją stałą „Pradzieje Pomorza”).


 

Źródło: inf. pras.