Łódź: Powstało Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Bezpłatna rehabilitacja, terapia, pomoc w nauce, posiłki w nowym centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki otwarciu placówki ich opiekunowie będą mieli więcej czasu dla siebie czy np. na załatwianie spraw urzędowych.
Powstało centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i ich rodzin. Pomocą objęte będą też osoby potrzebujące opieki w domach i ich opiekunów. W ciągu dwóch lat z różnych form pomocy skorzysta ok 280 łodzian. Ofertę centrum podzielono na trzy „segmenty”:

  1. Niepełnosprawni, młodzi ludzie w wieku od 14 do 28 lat mają w centrum przy al. Pierwszej Dywizji 16/18 pomoc przy odrabianiu lekcji, rehabilitację, opiekę pielęgniarki, wsparcie psychologa, a ich rodzice „wytchnienie” i czas na: pracę, załatwienie spraw urzędowych czy zakupów. Młodzież może tu przebywać od wczesnych godzin porannych, a po zajęciach, późnym popołudniem, jest odwożona do domu.
  2. Osoby niesamodzielne, przebywające na stałe w domach, ale w różnym wieku – dostaną wsparcie w miejscu zamieszkania: asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze oraz dowiezione posiłki do domu. Czyli w praktyce osoba niesamodzielna może skorzystać z opiekuna, który pomoże np. załatwić sprawę urzędową. Zaś np. opiekun osoby leżącej w domu będzie miał zapewnione usługi opiekuńcze na czas, gdy będzie musiał załatwić swoje sprawy.
  3. Ponadto dla potrzebujących w biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy ul. Sienkiewicza dostępny będzie psycholog i prawnik

– Powstało centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Na ok. 100 mkw stworzyliśmy miejsce przyjazne i bezpieczne dla młodych ludzi. Jest tu więc: duża sala, w której odbywają się zajęcia oraz można zjeść posiłek, pokój dla pielęgniarki, sala do rehabilitacji oraz pokój na indywidualne konsultacje np. z psychologiem. Z tej pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta 24 młodych ludzi. To młodzież w wieku 14-28 lat  – wymienia Katarzyna Tręda – Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.
Kolejne około 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych – ale tu już bez wskazywania wieku – już korzysta lub będzie korzystało z opieki w domu. Asystent pomaga osobie niepełnosprawnej załatwić sprawę w urzędzie, wyjść na spacer. Osoby starsze czy niesamodzielne dostały usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Do domu jest im dowożony ciepły posiłek.
Inni potrzebujący będą zaś mogli skorzystać z konsultacji psychologa i prawnika
(w biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy ul. Sienkiewicza 5)
– Nabór do projektu trwa nieustannie. Zainteresowane osoby zapraszamy do naszego biura przy ul. Piotrkowskiej 17 – dodaje Emilia Pacześ, koordynator projektu z Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.


 

Źródło: UM Łódź / inf. pras.