Łódź: 5,7 mln zł. wsparcia na rzecz opiekunów z domów opieki społecznej

To podziękowanie dla tych, którzy byli przy seniorach i osobach chorych w dobie pandemii.
– Dziś, w symboliczny sposób, chcę podziękować setkom pracowników łódzkich Domów Pomocy Społecznej, którzy – w najtrudniejszym momencie, w okresie pandemii covid, opiekowały się i nadal opiekują osobami najbardziej narażonymi na zarażenie koronawirusem: seniorami, osobami schorowanymi, z niepełnosprawnościami. Mam świadomość, że pracownicy domów pomocy społecznej od marca wykonują niewyobrażalnie odpowiedzialną i ciężką pracę. Dlatego złożyliśmy wniosek i zdobyliśmy grant z Unii Europejskiej, w sumie 5,7 mln zł, które przeznaczymy między innymi na dodatki do wynagrodzeń dla prawie 800 pracowników z 13 domów pomocy społecznej należących do miasta. Pracowników, którzy bezpośrednio opiekują się mieszkańcami domów pomocy. Jutro podpisujemy umowę w Urzędzie Marszałkowskim – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Pozostała kwota zostanie zagospodarowana zaś tak, by w razie konieczności móc opłacić nocleg, miejsce pobytu tym pracownikom, którzy, by strzec swoich bliskich, swoje rodziny, zechcą w tym newralgicznym momencie zamieszkać na jakiś czas w wynajętym na ten cel hotelu i nie wracać do domu. Dziś mamy tę komfortową sytuację, że nie mamy ogniska koronawirusa w żadnym z łódzkich DPS. Ale miasto musi być przygotowane również na te najtrudniejsze sytuacje.
– Symbolika dzisiejszego spotkania pokazuje, w jakim momencie pandemii jesteśmy. Mam obok siebie 3 dyrektorów DPS i trzech ich pracowników. Tylko 6 osób. W normalnych warunkach spotkalibyśmy się w 800 osób. A dziś mogę tylko w symboliczny sposób, na Państwa ręce przekazać podziękowania i wyrazy szacunku dla waszych pracowników oraz ich ciężkiej, odpowiedzialnej pracy – dodaje Hanna Zdanowska.
Symboliczny czek od Pani Prezydent, w imieniu 13. miejskich placówek, odebrali dyrektorzy i pracownicy trzech DPS:

  1. – Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczego przy ul. Przybyszewskiego (drugiego co do wielkości w Polsce DPS, w którym przebywa 600 podopiecznych)
  2. – DPS przy ul. Złotniczej
  3. – DPS przy ul. Krzemienieckiej

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego UMŁ