Za nami gala 24. edycji konkursu „Gdynia bez barier”


Kształtować przestrzeń bez barier i dostępną dla każdego, a do tego budować pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnością. To ogromne wyzwania dla nas wszystkich. Gdynia dostrzega nowe możliwości w zwiększaniu dostępności i chce to robić razem z najlepszymi. Dlatego docenia wyjątkowe osoby, firmy czy instytucje, ale również innowacyjne pomysły, działania i projekty. I robi to dzięki konkursowi „Gdynia bez barier”.
W poniedziałek, 20 maja na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej odbyła się uroczysta gala 24. edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Okolicznościowe medale i grafiki autorstwa Jana Rutki laureatom wręczyła prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek. Galę proprowadziły Anna Dobkowska i Marta Czachor, czyli Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni. Całość dopełniły występy aktorów Teatru Muzycznego oraz koncert Sławka Uniatowskiego.
Gdynia od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu miasta. Niezwykle ważną inicjatywą jest też cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”, którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami.

Jak tworzyć miasto bez barier, które staje się dostępne dla wszystkich?

– Najważniejsze to słuchać osób, których te bariery dotyczą. Osób z niepełnosprawnościami, ale także osób starszych z problemami z poruszaniem, wszystkich tych, którzy chcą być aktywni w mieście, a z jakichś powodów nie mogą i nam włodarzom miasta to mówią. Czasami wystarczy słuchać po prostu ludzi i na te prośby i wnioski reagować. Tak to sobie wyobrażam, że w takim kierunku Gdynia będzie szła. Zresztą idzie już od 24 lat, bo to 24. gala, ale na pewno jeszcze wiele rzeczy przed nami do zrobienia

– wyjaśnia Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Tegoroczni laureaci

W tym roku laureatami konkursu „Gdynia bez barier” zostali:

  • Barbara Hurko – za stworzenie rodziny pełnej miłości dla każdego dziecka. Bo rodzina, to miejsce gdzie zaczyna i nie kończy się miłość.
  • Katarzyna Świeczkowska – za wyznaczanie nowych standardów wskazujących drogę do edukacji włączającej, inkluzji i niezależnego życia.
  • My Story Gdynia Hotel – za stworzenie gościnnego miejsca na mapie Gdyni, gdzie każdy może poczuć się jak w domu i stworzyć swoją własną historię.

 

Źródło: kom. pras. / UM Gdynia