Allianz Trade i Inclusive Brains łączą siły, aby wspierać integrację osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom


Allianz Trade, wiodący na świecie ubezpieczyciel kredytów kupieckich i Inclusive Brains, francuski start-up opracowujący nową generację interfejsów neuronowych zasilanych generatywną sztuczną inteligencją (AI) , nawiązały współpracę w celu opracowania Prometheus-a, nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Celem tej innowacyjnej technologii wspomagającej jest pomoc osobom, które nie mogą już używać rąk lub mówić, w obsłudze stacji roboczych, podłączonych obiektów i poruszaniu się po środowiskach cyfrowych bez konieczności pisania na klawiaturze, dotykania ekranu lub używania poleceń głosowych. Partnerstwo Allianz Trade i Inclusive Brains ma docelowo na celu przyspieszenie rozwoju rozwiązań wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które zapewnią osobom niepełnosprawnym większą autonomię i ułatwią im dostęp do edukacji i rynku pracy.

Sztuczna inteligencja na dobre: Gdy generatywne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji poprawiają integrację społeczną

Firma Inclusive Brains została założona w 2022 roku przez profesora Oliviera Oulliera, neurobiologa, który stał się przedsiębiorcą w dziedzinie sztucznej inteligencji, oraz Paula Barbaste, eksperta w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, z ambitną i jasną misją: wykorzystać połączenie generatywnej sztucznej inteligencji i interfejsów mózg-komputer (BCI) w celu poprawy integracji osób, które utraciły zdolność poruszania się z powodu wypadków życiowych lub chorób neurodegeneracyjnych. Właśnie dlatego firma Inclusive Brains rozpoczęła opracowywanie Prometheus BCI.
„Generatywne modele sztucznej inteligencji i multimodalne interfejsy neuronowe Inclusive Brains przyniosą korzyści wszystkim, niezależnie od ich fizyczności, zdolności i potrzeb, niezależnie od tego, jak wyjątkowe mogą one być. Prawdziwa integracja oznacza opracowywanie rozwiązań, które pomagają każdemu z nas, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Możliwość sterowania komputerem za pomocą umysłu, oczu, mrugania lub zaciskania zębów zmieni życie wielu osób z paraliżem, ponieważ umożliwi im komunikację ze światem. Jak dotąd generatywne modele językowe sztucznej inteligencji (LLM) są świetne w rozumieniu ludzkiego języka, ale słowa nie oddają wszystkich niuansów interakcji człowiek-maszyna, tym bardziej, gdy niepełnosprawność uniemożliwia wypowiedzenie ich na głos lub wpisanie. Dlatego szkolimy nasze modele AI za pomocą różnego rodzaju danych neurofizjologicznych, takich jak fale mózgowe, mięśnie twarzy, ruchy gałek ocznych lub bicie serca. To jedyny sposób, aby naprawdę umożliwić maszynom i środowiskom cyfrowym dostosowanie się do tego, jak wyjątkowy jest każdy użytkownik i jak się on czuje w czasie rzeczywistym” – mówi Olivier Oullier, współzałożyciel i dyrektor generalny Inclusive Brains.

Allianz Trade wprowadza swój globalny zasięg do Prometheus BCI

Technologia Prometheus jest już bardzo zaawansowana. Inclusive Brains opracowało multimodalną platformę pozyskiwania danych, która może monitorować, przetwarzać i klasyfikować różne sygnały neuropsychologiczne w tym samym czasie (mózg, serce, twarz, oczy). W połączeniu z modelem sztucznej inteligencji start-upu, który stanowi rdzeń Prometheus BCI, umożliwia on ludziom kontrolowanie ramienia egzoszkieletu za pomocą umysłu lub poprzez mruganie, zaciskanie zębów lub mimikę twarzy, w zależności od umiejętności i potrzeb. Przeprowadzono wiele testów użyteczności z organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością poznawczą i paraliżem.
Aby jednak projekt stał się rzeczywistością, Inclusive Brains potrzebował wsparcia zaangażowanego i silnego partnera. W tym miejscu wkracza Allianz Trade: współpracując z Inclusive Brains, Allianz Trade wniesie do projektu ważne zasoby, pomagając w kwestiach finansowych, strategicznych i związanych z budowaniem rozpoznawalności projektu.
„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Inclusive Brains, aby wykorzystać sztuczną inteligencję i neurotechnologię do wywierania pozytywnego wpływu społecznego. Integracja jest podstawową wartością w Allianz Trade. Wierzymy w moc innowacji, które ją wspierają. Partnerstwo ze start-upem, który jest liderem w rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji i neurotechnologii w celu osiągnięcia pozytywnego wpływu społecznego, jest zatem naturalną kontynuacją tego wieloletniego zaangażowania. Konkretnie, zapewnimy wsparcie finansowe, strategiczne i logistyczne w celu dalszego rozwoju Prometheus BCI w zakresie badań i rozwoju oraz potrzeb materiałowych poprzez zakup czujników fizjologicznych i 2 ramion egzoszkieletu. Będziemy również wspierać Inclusive Brains w tworzeniu otwartego modelu Prometheus AI, aby wszyscy inni zaangażowani w rozwój integracji mogli czerpać korzyści z naszego partnerstwa. Egzoszkielety ramion, po odpowiednim przeszkoleniu i zaprogramowaniu, zostaną następnie przekazane organizacji non-profit wspierającej osoby z paraliżem. Naszym celem jest również zapewnienie Inclusive Brains i Prometheus jak najszerszego zasięgu poprzez wspieranie wszystkich działań komunikacyjnych na skalę globalną. Wierzymy, że mamy do odegrania ważną rolę w podnoszeniu świadomości ludzi na temat mocy sztucznej inteligencji w celu wspierania integracji”, wyjaśnia Aylin Somersan Coqui, CEO Allianz Trade.
Konkretne zastosowanie pojawi się wkrótce, podczas kluczowego etapu olimpijskiego
Za kilka tygodni neurotechnologia Prometheus zostanie wykorzystana podczas sztafety z pochodnią olimpijską przez osobę z niepełnosprawnością ruchową do sterowania egzoszkieletem ramienia. Poprzez to pierwsze publiczne zastosowanie i wykorzystanie Prometheus, Inclusive Brains i Allianz Trade mają na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat potrzeby wspierania wysiłków naukowych i przemysłowych w dziedzinie technologii wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które poprawiają integrację w miejscu pracy i poza nim.


 

Źródło: inf. pras.