Niewidome dzieci z Łodzi dostały nowy samochód dzięki wsparciu UNICEF


Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 otrzymali nowy, dostosowany do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych autobus ufundowany przez UNICEF. Pojazd wyposażony jest m.in. w uchwyty i siedzenia w kontrastowych kolorach oraz dodatkowe oświetlenie przy podłodze, co umożliwia komfortowe przemieszczanie się wewnątrz dla pasażerów z problemami ze wzrokiem.
Autokar został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, umożliwiając podróż uczniom poruszającym się na wózkach po wymontowaniu foteli. Wiceprezydent Miasta Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wyraziła radość z owocnej współpracy z UNICEF, podkreślając, że nowy pojazd będzie ogromnym ułatwieniem dla dzieci niewidomych i słabowidzących, umożliwiając im realizację pasji, odkrywanie świata poza szkołą i czerpanie z życia.
Monika Dąbrowska, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6, podkreśliła, że autobus umożliwi dzieciom udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i wycieczkach, co wcześniej było utrudnione. To kolejna inicjatywa UNICEF na rzecz Łodzi, która wcześniej przekazała różne formy wsparcia, takie jak laptopy, sprzęt elektroniczny, meble, place zabaw, pomoce dydaktyczne, piłki, środki czystości i apteczki.
Dzięki dofinansowaniu od UNICEF, szkoły i przedszkola organizują zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich, zatrudniają asystentów kulturowych znających język ukraiński, a także udostępniają różowe skrzyneczki z materiałami higienicznymi dla dziewcząt. Całkowity koszt zakupu nowego autobusu wyniósł 462 480 zł, z czego UNICEF przekazało 340 687 zł, miasto dołożyło 90 000 zł, a Stowarzyszenie „Spojrzenie” 31 793 zł.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi