Teatr Nowy w Łodzi zaprasza do uczestnictwa w spektaklu „Praktyka widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka

Teatr Nowy w Łodzi zaprasza wszystkich miłośników teatru oraz tych, którzy poszukują wyjątkowych i inspirujących doświadczeń kulturalnych, do udziału w spektaklu „Praktyka widzenia”. To niezwykłe wydarzenie, które wyróżnia się nie tylko jakością artystyczną, ale również zaangażowaniem i otwartością na różnorodność.
Spektakl „Praktyka widzenia” to część projektu „Nowy i Młodzi” i jest dziełem niezwykłego zespołu artystów, którzy postanowili sięgnąć po niezwykłe źródło inspiracji. Reżyserią tego spektaklu zajął się utalentowany Wojtek Rodak, a tekst stworzył Michał Buszewicz. Co jednak czyni tę produkcję tak wyjątkową?
Spektakl opiera się na „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego, wybitnego artysty i teoretyka sztuki. Jego praca poświęcona jest historii sztuki jako rozwojowi świadomości wzrokowej, co jest niezwykle istotne w kontekście różnych epok i społeczeństw. Strzemiński, sam będąc inwalidą wojennym z niesprawnym okiem, doskonale rozumiał znaczenie wzroku i sposobu, w jaki interpretujemy to, co widzimy. To osobiste doświadczenie stanowiło jedno ze źródeł inspiracji dla tego spektaklu.
Jednak to, co sprawia, że „Praktyka widzenia” jest wyjątkową produkcją, to udział osób z dysfunkcją narządu wzroku. W świecie sztuki wizualnej i teatru wzrok jest zwykle podstawowym zmysłem odbioru. Ten spektakl przenosi nas poza te utarte ścieżki i pozwala na spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy.
„Teoria widzenia” Strzemińskiego jest punktem wyjścia do tworzenia tego niezwykłego spektaklu, który skupia się na wielości teorii widzenia. To spotkanie różnych perspektyw, doświadczeń i sposobów postrzegania prowadzi do budowania opowieści o tym, jak patrzymy na świat. W świecie, który jest coraz bardziej skomplikowany i pełen obrazów, pytanie, jak powinniśmy patrzeć na świat, staje się niezwykle istotne.
Spektakl „Praktyka widzenia” skłania nas do refleksji nad naszą wrażliwością spojrzenia, empatią wobec innych ludzi i tym, co możemy nauczyć się od osób z dysfunkcjami narządu wzroku. To także szansa na zrozumienie, co jako osoby widzące możemy przeoczać i jak tworzyć sztukę wizualną i teatr, aby były bardziej inkluzywne.
Jeśli jesteście ciekawi tego unikalnego spektaklu, zapraszamy na przedstawienie, które odbędzie się w dniach 7 i 8 października 2023 roku na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi. Będzie to wyjątkowa okazja, by doświadczyć sztuki w zupełnie nowy sposób.

Informacje praktyczne:

  1. Data: 7 października 2023 (godz. 19:15) i 8 października 2023 (godz. 17:15).
  2. Adres: Teatr Nowy, ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź.
  3. Planowana audiodeskrypcja – zgłoszenia na adres: bilety@nowy.pl.
  4. Czas trwania spektaklu: 2 godziny bez przerwy.

Ceny biletów:

  1. Normalny: 50 PLN.
  2. Ulgowy: 40 PLN + 1 PLN dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
  3. Grupowy normalny (min. 10 osób): 40 PLN.
  4. Grupowy ulgowy (min. 10 osób): 30 PLN.

Osoby uprawnione do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) to uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby niepełnosprawne.
Bilety można nabywać poprzez stronę internetową Teatru Nowego. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji na odkrycie sztuki i świata widzenia z zupełnie nowej perspektywy!


 

Źródło: materiały nadesłane