Aleja gwiazd – Japońska melodia: Fascynująca opowieść o Nobuyuki Tsujii, niewidomym geniuszu fortepianu


Wspaniały talent japońskiego pianisty i kompozytora Nobuyuki Tsujii, znanego również jako Nobu Tsujii, budzi podziw na całym świecie. Mimo urodzenia z mikroftalmią, co sprawiło, że jest niewidomy, Tsujii zdobywa uznanie za swoje unikalne umiejętności muzyczne i techniki wykonawcze.
Nobuyuki Tsujii urodził się 13 września 1988 roku w Tokio. Od dzieciństwa cierpiał na mikroftalmię (małoocze), ale już od wczesnych lat życia wykazywał wyjątkowy talent muzyczny. Już w wieku dwóch lat zaczął odtwarzać melodię „Do Re Mi” na zabawkowym pianinie, inspirując się śpiewem matki. Jego formalna nauka gry na fortepianie rozpoczęła się w wieku czterech lat, a w wieku siedmiu lat zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnokrajowym Konkursie Muzycznym Niewidomych Uczniów.
W ciągu swojej kariery Tsujii zaimponował światu swoimi osiągnięciami. W wieku 12 lat dał swój pierwszy recital fortepianowy w małej sali Suntory Hall w Tokio, a następnie zadebiutował za granicą, zdobywając uznanie publiczności w Stanach Zjednoczonych, Francji i Rosji. Jego talent został doceniony również na międzynarodowej scenie, gdzie w 2005 roku dotarł do półfinału i zdobył Nagrodę Krytyków na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Po ukończeniu studiów muzycznych na Uniwersytecie Ueno Gakuen w 2011 roku, Tsujii kontynuował swoją karierę, zdobywając złoty medal podczas Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Van Cliburna w 2009 roku, dzieląc go z Haochenem Zhangiem. Jego wykonanie wszystkich dwunastu Etiud Chopina w ramach preeliminacji zachwyciło publiczność i jurorów.
Jako kompozytor Tsujii również odnosi sukcesy, prezentując swoje własne kompozycje, takie jak „Street Corner of Vienna”, które wykonał już w wieku 12 lat. Jego zdolności kompozytorskie zostały docenione nagrodą Japońskiego Towarzystwa Krytyków Filmowych w 2011 roku za muzykę filmową.

Jego talent doceniła słynna Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie Tsujii zadebiutował 10 listopada 2011 roku, stając się częścią serii Keyboard Virtuosos II. Jego występy na festiwalu BBC Proms w 2013 roku i w innych renomowanych miejscach świata zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.
Nobuyuki Tsujii jest również bohaterem filmu dokumentalnego „Touching the Sound” z 2014 roku, który ukazuje jego życie od narodzin po debiut w Carnegie Hall, obejmując także podróż do regionu dotkniętego tragicznymi skutkami trzęsienia ziemi i tsunami w Tōhoku w 2011 roku.

Jego niezwykła metoda nauki muzyki, oparta na słuchu, zdumiewa świat. Tsujii korzysta z nagranych partytur z kodami i instrukcjami kompozytorów, słuchając i ćwicząc, aż opanuje każdy utwór. Jego zdolność do utrzymania tempa podczas koncertów, pomimo braku wzroku, jest zjawiskowa, opierając się na słuchaniu oddechu dyrygenta i wyczulaniu na to, co dzieje się wokół niego.
Nobuyuki Tsujii to nie tylko utalentowany pianista, ale również inspirująca postać, która pokazuje, że pasja i determinacja mogą pokonać wszelkie przeszkody. Jego niezwykła historia życia i kariera pozostaną na stałe w sercach miłośników muzyki na całym świecie.
Tsujii był ambasadorem dobrej woli UNICEF.
W 2011 roku został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca przez japoński rząd.
W 2020 roku skomponował utwór „Aurora”, który został wykonany podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.


 

oprac. Red.