Podkarpackie: cztery DPS-y dostały ponad 1 mln zł na walkę z COVID-19

Cztery Domy Pomocy Społecznej z powiatu jarosławskiego na Podkarpaciu otrzymały w sumie ponad 1 mln zł dofinansowania. Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zakup masek i środków dezynfekcyjnych.
DPS-y otrzymały dofinansowanie w ramach projektu „Lepsze jutro”, który realizuje podkarpacki urząd marszałkowski w Rzeszowie. W sumie wsparcie w tym projekcie otrzymało 51 DPS-ów na Podkarpaciu, a łączna kwota grantów wyniosła niemal 24 mln zł.
Cztery placówki z powiatu jarosławskiego, które dostały dofinansowanie, to DPS-y z Jarosławia (195 tys. zł), Wysocka (276 tys. zł), Moszczan (359 tys. zł) i Sośnicy (222 tys. zł).
Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu Agnieszka Sikorska poinformowała, że placówki, zależnie od potrzeb, będą mogły przeznaczyć pieniądze m.in. na zakup i przeprowadzenie testów na COVID-19.
„Pieniądze będą mogły zostać wydane również na zapewnienie miejsc do odbywania kwarantanny dla mieszkańców, tzw. miejsc przejściowych dla osób przebywających w placówkach, dla powracających ze szpitali oraz dla nowych pensjonariuszy” – wyjaśniła.
Otrzymane pieniądze będzie można również przeznaczyć m.in. na pomoc psychologiczną i terapeutyczną, a także na zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników, personelu medycznego, pensjonariuszy i ich opiekunów, w tym np. rękawic jednorazowych, płynów do dezynfekcji, maseczek czy przyłbic.
Dofinansowanie może być wykorzystane również na zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19, w tym m.in. sprzętu do dezynfekcji powierzchni, jak ozonatory czy dekontaminatory. Dyrektorzy DPS-ów mogą również wydać pieniądze na sfinansowanie zatrudnienia dodatkowej kadry.


 

Źródło: PAP / Wojciech Huk