Cezary Pazura w roli opiekuna czwórki niewidomych dzieci… Zapowiedź superprodukcji Warszawskiej Szkoły Filmowej


Warszawska Szkoła Filmowa szykuje się do premiery swojego drugiego pełnometrażowego filmu, zatytułowanego „Ludzie”. Produkcja, której premiera planowana jest na 12 października 2024 roku, rzuca światło na dramatyczne wydarzenia toczące się podczas pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

Fabuła filmu skupia się na pięciu odważnych kobietach, reprezentujących różne pokolenia i perspektywy, które podczas wojny podejmują desperacką walkę o przetrwanie. Niewidoma dziewczynka, lekarka stojąca przed dylematem moralnym, nastolatka ratująca swoją siostrę, starsza kobieta tracąca męża, i matka ruszająca na front, by odnaleźć syna – ich historie splatają się w symboliczną opowieść o miłości, poświęceniu i sile ludzkiego ducha.
Reżyserzy filmu, Maciej Ślesicki i Filip Hillesland, zainspirowani prawdziwymi relacjami z ogarniętej wojną Ukrainy, postanowili opowiedzieć historię bohaterstwa i nieplanowanego heroizmu zwykłych ludzi, których życie zostało drastycznie zmienione przez wojnę.
„Film jest wstrząsający, poruszający do głębi i chwytający za serce. To przerażający obraz pożogi wojennej i rosyjskiego najeźdźcy, widziany oczami ukraińskich kobiet, które zmuszone zostały działać, by ocalić siebie i najbliższych” – podkreśla Maciej Ślesicki.
W rolach głównych występują ukraińskie aktorki, m.in. Mariia Shtofa, Oksana Cherkashyna, Afina Ostapenko, Tetyana Yurikova, oraz Nina Naboka. Polską publiczność zaskoczy również udział Cezarego Pazury, który wcieli się w postać zakochanego w Olenie Polaka. Grany przez niego bohater mimo wybuchu wojny, przyjeżdża do Ukrainy, by zabrać ukochaną w bezpieczne miejsce, do Polski. Okazuje się jednak, że będzie musiał zaopiekować się czwórką niewidomych dzieci. W takiej roli polska publiczność jeszcze nie miała okazji zobaczyć Pazury.
Film, będący wspólnym dziełem polsko-ukraińskim, ma na celu przywrócenie wrażliwości na dramaty codziennego życia dotkniętych wojną ludzi. Twórcy pragną wywołać empatię w społeczeństwie, które często zatraciło się w zobojętnieniu na problemy za granicą.
W dniu 26 lutego w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz upamiętniający drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w którym udział wezmą zarówno polscy, jak i ukraińscy twórcy filmu. Produkcja otrzymała wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
„Ludzie” to nie tylko film, ale również przypomnienie o kruchym pięknie ludzkiego życia w czasie wojny oraz o potrzebie współczucia i solidarności.


 

Źródło: WSF