12 Festiwal Muzyki Filmowej – „Birdman Live in Concert”

Seans z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
17.05.2019 (piątek), godz. 22:00
Centrum Kongresowe ICE Kraków
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Wstęp:
Kup bilet


 

Gość specjalny, perkusja: Antonio Sánchez
Uhonorowana nagrodą Grammy, nominowana do Złotego Globu oraz Nagród BAFTA ścieżka dźwiękowa do obsypanego Oscarami filmu Birdman opiera się o solowe perkusyjne improwizacje. Antonio Sánchez, niezwykle utalentowany muzyk i kompozytor (znany choćby ze współpracy z Patem Methenym), wykona ją dla festiwalowej publiczności na żywo. Będzie to wyjątkowa interpretacja, ponieważ oryginalna muzyka Sáncheza została niemal w całości zaimprowizowana. W pewnych częściach filmu perkusję zastępują znane klasyczne kompozycje Mahlera, Czajkowskiego i Rachmaninowa, które stanowią ciekawy kontrapunkt dla nowatorskiej koncepcji solowej perkusyjnej partytury.
Birdman to film, który warto zobaczyć dwukrotnie, nie tylko ze względu na muzykę. Zmagania głównego bohatera z własnym ego (które otrzymuje postać superbohatera), zagmatwane losy zawodowe, rodzinne i pogoń za zrobieniem czegoś „istotnego” dopełnione czarnym humorem to mieszanka tworząca jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat.
Pochodzący z Meksyku, ale mieszkający od kilkunastu lat w Nowym Jorku perkusista idealnie wpisał się w pomysł reżysera. Występ Sáncheza nadaje filmowi rytm i energię. Jego kompozycje odwzorowują charaktery filmowych bohaterów i ich emocje. Usłyszymy całe spektrum perkusyjnych barw: od delikatności miotełek, poprzez niespokojne uderzenia w werbel, aż po metaliczne talerze. A wszystko to, mimo precyzyjnego planu, zagrane w zgodzie z duchem improwizacji.
Film będzie prezentowany z audiodeskrypcją. Osoby niewidome lub niedowidzące, dzięki słownemu opisowi tego, co się dzieje na ekranie, będą mogły w pełni odbierać i poznawać wydarzenia rozgrywające się na kinowym ekranie.
Pokaz filmu z muzyką na żywo przeznaczony jest wyłącznie dla widzów powyżej 16. roku życia.