„Nieprzeciętni 2020”: Wśród nominowanych w plebiscycie Radiowej Czwórki niewidomy społecznik i twórczyni obrazów dla niewidomych

Zakończył się kolejny etap Plebiscytu Nieprzeciętni 2020. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: Hanna Dołęgowska – przewodnicząca, Dtekk (Jędrzej Dondziło), Michał Duchniewicz, Dawid Godziek, Sara Kordowska, Rafał Masny, Aleksandra i Piotr Stanisławscy i Areta Szpura wybrało 10 finalistów. Teraz czas na Was – głosujcie na swoich kandydatów. Macie czas do 14 czerwca. Wyniki głosowania i nazwisko zwycięzcy poznamy podczas Gali 25 czerwca. Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzca statuetkę i tytuł Nieprzeciętny 2020. Są też nagrody dla głosujących.
Organizatorem plebiscytu jest Radiowa Czwórka. Wśród dziesięciu nominowanych znalazły się osoby z niepełnosprawnościami oraz działające na ich rzecz.

HANNA GÓŹDŹ – 20 LAT, OSTRÓW

WIELKOPOLSKI

„Właśnie w tej chwili spełniam swoje marzenia…” tak przedstawia się nietypowa artystka, młody naukowiec, poszukiwaczka i działaczka. Stworzyła specjalną serię obrazów dla niewidomych i niedowidzących, które można było oglądać w ciemności, tylko za pomocą dotyku. Jest również autorką książki pt. „DZIEŁO SZTUKI”, w której wszystko od początku do końca zrobiła sama (grafiki, teksty, projekt okładki, kampanię reklamową). Jak sama twierdzi: „składamy się z marzeń”, toteż swoim działaniem chce dodawać każdemu odwagi by je spełniał. Uwielbia robić nietypowe i szalone rzeczy (pracuje nad stworzeniem pierwszej w Polsce płynącej wystawy), studiuje kognitywistykę, interesują ją również neurobiologia i fizyka kwantowa.

MAJKA LIPIAK – 31 LAT, KATOWICE

Przedsiębiorczyni i innowatorka społeczna, Prezeska Zarządu w Leżę i Pracuję, pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Co-founderka startupu Zdalniacy, łączącego pracodawców z kandydatami z niepełnosprawnością ruchową, którzy mogliby pracować zdalnie. Używa marketingu do zmiany kawałka świata na lepsze. Często występuje publicznie i szkoli w obszarach ekonomii społecznej i marketingu. Obala mity na temat niepełnosprawności, promuje unikalne talenty osób z niepełnosprawnościami oraz innowacyjność i pracę zdalną jako szansę na zmniejszanie barier na rynku pracy. Lubi chodzić po górach, generować nowe pomysły i spędzać czas z inspirującymi ludźmi.

ŁUKASZ PAWLIK – 32 LATA, POZNAŃ

Jego motto życiowe brzmi „nie widzę, ale dużo dostrzegam”. Mimo, że 8 lat temu całkowicie stracił wzrok, ani trochę nie zwolnił tempa. Realizuje swoje pasje, spełnia marzenia, dzieli się pozytywną energią z innymi ludźmi. Żyje z przekonaniem, że aby brać, trzeba najpierw dać coś od siebie. Na co dzień pracuje w dwóch domach kultury i w dziennym domu pomocy społecznej, studiuje dyrygenturę orkiestr dętych, angażuje się społecznie i cały czas pędzi do przodu. Kocha muzykę, grę na akordeonie i ludzi, dla których może robić to, co robi.
Na finalistów w plebiscycie „Nieprzeciętni 2020” można oddać głos wchodząc na stronę internetową:
https://www.polskieradio.pl/10/8672,Nieprzecietni-2020


 

Źródło: Czwórka, Polskie Radio