Agata Kornhauser-Duda z wizytą u niepełnosprawnych w Zamościu


Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.
Wizytę w placówce rozpoczął pokaz filmu ukazującego działalność ośrodka oraz jego podopiecznych, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Przesłaniem filmu było hasło: „Niemożliwe? Możliwe!”.
Podczas powitania Małżonki Prezydenta zaprezentowano także zakupiony w Wielkiej Brytanii sprzęt muzyczny, służący do zajęć z dźwiękiem i rozwoju artystycznego młodzieży. Pierwsza Dama miała także możliwość spróbowania gry na instrumentach.
Podopieczni opowiadali o swoich doświadczeniach, ulubionych zajęciach i aktywnościach, które podejmują w ośrodku, w tym udział w niedawno organizowanym Balu Karnawałowym.
Małżonka Prezydenta zwiedziła ośrodek w tym sale terapii zajęciowej służące do codziennej rehabilitacji i rozwoju osobistego. Kierownik placówki oprowadzając Pierwszą Damę po placówce podkreślił, że zajęcia dla podopiecznych są różnorodne i dostosowane do ich możliwości.
Młodzi ludzie na co dzień korzystają z terapii muzycznej, rękodzieła oraz pszczelarstwa, gdzie poznają techniki wytwarzania miodu oraz zagadnienia z zakresu ekologii.
Młodzież zaprezentowała także występ artystyczny w postaci piosenki oraz aranżacji muzycznej.
– Cieszę się, że bierzecie udział w tak różnorodnych aktywnościach i zajęciach. Niesamowicie przyjemnie ogląda się takie występy – podkreśliła Pierwsza Dama, zwracając się do podopiecznych.
Nie zabrakło też rozmów, dyskusji oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.
– Życzę wam wszystkim bardzo dużo miłości i nie tylko od święta – powiedziała Pierwsza Dama zwracając się do podopiecznych.
Małżonka Prezydenta w rozmowach z dyrekcją placówki poruszyła kwestie zdrowia oraz profilaktyki chorób, szczególnie kardiologicznych.
– Niezwykle ważne są badania profilaktyczne. Badając się jesteśmy w stanie wcześnie wykryć i zapobiec rozwojowi choroby. Dane pokazują, że z profilaktyką zwlekamy. Dlatego niezwykle ważne jest to, że także stowarzyszenia aktywizujące osoby z niepełnosprawnościami angażują się w promocję profilaktyki – podkreśliła.
Pierwsza Dama dwukrotnie już spotkała się z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem”. W ubiegłym roku Agata Kornhauser–Duda odwiedziła nową inwestycję: Rodzinny Dom, która wspiera osoby dorosłe w przygotowaniu do samodzielnego życia oraz gościła w Pałacu Prezydenckim liczną reprezentację Stowarzyszenia.
W zeszłym roku Pani Prezydentowa w walentynki odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej, gdzie wzięła udział w zajęciach specjalistycznych nawiązujących do święta zakochanych oraz obserwowała przygotowania podopiecznych do balu walentynkowego.
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu jest organizacją pozarządową, która zrzesza osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i przyjaciół. Warsztat został utworzony w 2003 roku.
Prowadzi unikalną w regionie Polski południowo–wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego osób z niepełnosprawnością, a w szczególności mózgowym porażeniem dziecięcym.
Tworzy kolejne brakujące elementy w systemie wsparcia w celu wyrównywania szans dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnościami. Działania to między innymi: rehabilitacja, wspomaganie rozwoju, warsztaty. Stowarzyszenie prowadzi także działalność charytatywną.
W grudniu 2023 roku Warsztat Terapii Zajęciowej obchodził swój jubileusz XX–lecia istnienia.


 

Źródło: Prezydent.pl