Agata Kornhauser-Duda odwiedziła DPS w Kiełczewicach Maryjskich

W czwartek Pierwsza Dama złożyła wizytę w województwie lubelskim, gdzie w Kiełczewicach Maryjskich odwiedziła Dom Pomocy Społecznej. Placówka przeznaczona dla dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną zapewnia podopiecznym całodobową opiekę, rehabilitację i rewalidację.
Podczas zwiedzania ośrodka Agata Kornhauser-Duda poznała jego mieszkanki i pracowników, obejrzała centrum rehabilitacyjne, sale codziennego pobytu i sypialnie oraz zapoznała się z metodami wsparcia indywidualnego oraz grupowego podopiecznych.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogłam odwiedzić to miejsce

– powiedziała Pierwsza Dama. – Mieszkanki mają tutaj prawdziwy dom i niezwykłą opiekę. Z niektórymi z nich miałam okazję porozmawiać. Wrażenie wywarła na mnie bardzo bogata oferta zajęć, gdyż podopieczne mają zapewniony nie tylko codzienny byt, ale mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje

– dodała.
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej korzystają z różnych form terapii mających na celu ich harmonijny rozwój fizyczny i emocjonalny, a w ramach dążenia do poszerzania rodzajów aktywności i własnych zainteresowań korzystają z zajęć teatralnych, plastycznych, muzycznych, kulinarnych, świetlicowych czy hipoterapii. Z kolei spotkania z zaprzyjaźnionymi szkołami i instytucjami wspierają integrację społeczną osób z niepełnosprawnością intelektualną, niosą nowe doświadczenia, są również okazją do podzielenia się umiejętnościami, a przede wszystkim do wspólnego spędzenia czasu w ciekawym towarzystwie.
Podczas wizyty Pierwsza Dama, wspólnie z mieszkankami i członkami lokalnego Klubu Seniora, wzięła udział w czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Utwór jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, którego inauguracja odbyła się 5 września.


 

Źródło: prezydent.pl