Przed nami Charytatywny Bal Politechniki Wrocławskiej


Już w sobotę, 10 lutego, zaproszeni goście będą się bawić na Charytatywnym Balu Politechniki Wrocławskiej. Całkowity dochód z imprezy, która odbywa się już po raz XXII, zasili fundusz stypendialny dla niepełnosprawnych studentów i studentek Wrocławskiej uczelni.
Tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału w auli gmachu głównego pojawi się blisko 200 osób. Wśród nich przedstawiciele świata nauki, biznesu i polityki. W programie imprezy znalazł się m.in. występ Jana Górki, studenta Politechniki Wrocławskiej i zwycięzcy 14. edycji programu The Voice of Poland.
Najważniejszą częścią wydarzenia będą balowe aukcje.
Wśród 29 przedmiotów goście będą mogli wylicytować m.in. kryształową karafkę z dwiema szklankami wykonanymi w Hucie Szkła Julia (dar Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego), stołek PLOPP autorstwa Zieta Studio, ikony polskiego designu, prezentowanej na stałe w paryskim Centrum Pompidou (dar dr Oskara Zięty), podwodną kolację dla czterech osób połączoną ze zwiedzaniem Afrykarium (dar firmy Aquaserwis S.A.) czy porcelanową filiżankę ze spodkiem ze specjalnej, limitowanej edycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dar premiera Donalda Tuska).
Na aukcję trafiły także dzieła uznanych artystów: obraz „Arc des tourment (Łuk męki)” autorstwa Wojciecha Siudmaka, rzeźba z brązu „Pola” autorstwa Stanisława Wysockiego, ceramiczna rzeźba „Arlekiny” Ewy Jangas „Lepki” czy też zdjęcie Placu Grunwaldzkiego autorstwa Stefana Arczyńskiego. Nie zabraknie również prac plastycznych studentów Wydziału Architektury uczelni.
Wszystkie środki zebrane w czasie aukcji zostaną przekazane, w formie stypendiów, najzdolniejszym studentom i studentkom PWr z niepełnosprawnościami.
Od 2006 roku na ten cel uczelnia pozyskała ponad dwa miliony złotych. Pieniądze te przeznaczono na ufundowanie ponad tysiąca stypendiów.
Pulę stypendialną wspierają także darowizny od firm. W tym roku darczyńcami na rzecz uczelni są:

  • PCC Rokita S.A.,
  • Fundacja Empiria i Wiedza,
  • Grupa Impel,
  • KGHM ZANAM S.A.,
  • Elektrotim S.A.,
  • Wrocławskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A.,
  • RAMDECOR.

Dzięki ich wsparciu już przed balem na fundusz wpłynęło niemal 180 tys. zł.
Środki na stypendia PWR pozyskuje także dzięki akcji „Nocne Listowanie”. W listopadzie 2023 r. jej uczestnicy napisali 1100 listów, spotykając się osobiście w budynku H-14 lub online. Wysłali je do firm i przedsiębiorstw z prośbą o wsparcie politechnicznego funduszu stypendialnego. Do tej pory udało się zebrać ponad 50 tys. zł.
Obecnie na PWr kształci się 288 studentek i studentów z orzeczoną niepełnosprawnością. Na Wrocławskiej uczelni mogą oni korzystać z wielu form wsparcia m.in. asystenta edukacyjnego, wypożyczalni sprzętu ułatwiającego naukę, zastępczych zajęć sportowych czy dodatkowych zajęć z języków obcych.


 

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Wrocławskiej