Charytatywny Bal Politechniki Wrocławskiej w nietypowej formule

W ostatnią sobotę karnawału już po raz 19. odbędzie się Charytatywny Bal Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie niezwykłe, bowiem zorganizowane w formie online. Całkowity dochód z imprezy zasili fundusz stypendialny dla niepełnosprawnych studentów uczelni.

– Jako Politechnika Wrocławska jesteśmy bardzo dużą społecznością. Oczywiście wśród nas są również osoby z niepełnosprawnościami i jest czymś naturalnym, że dbamy o siebie nawzajem

– mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

– Bal odbędzie się po raz dziewiętnasty, więc jest to już wydarzenie mające swoje tradycje. Jedną z nich są okolicznościowe aukcje, podczas których darczyńcy są zawsze niezwykle hojni. Podczas ostatniego balu zebraliśmy ponad 200 tys. zł, co pozwoliło nam na ufundowanie wielu stypendiów

– dodaje.
W trakcie tegorocznych aukcji będzie można wylicytować m.in. grafikę prof. Przemysława Tyszkiewicza, rzeźbę Tomasza Urbanowicza oraz przedmioty przekazane przez projektanta Oskara Ziętę, ministra Wojciecha Murdzka (absolwenta PWr), prezydenta Wrocławia, marszałka województwa dolnośląskiego i wojewodę dolnośląskiego. Nie zabraknie także prac plastycznych byłych i obecnych studentów Wydziału Architektury: akwarel, grafik, szkiców.
Dzięki zebranym pieniądzom wspomożemy naszych najzdolniejszych studentów z niepełnosprawnościami. Od 2006 roku na ten cel udało się zdobyć ponad 1,3 mln złotych, co pozwoliło na ufundowanie ponad 800 stypendiów.
Obecnie na Politechnice Wrocławskiej uczy się 340 studentów i 18 doktorantów z niepełnosprawnościami. Na wrocławskiej uczelni mogą oni korzystać z wielu dodatkowych form pomocy m.in. asystenta edukacyjnego, wypożyczalni sprzętu ułatwiającego naukę, zastępczych zajęć sportowych czy dodatkowych zajęć z języków obcych.

– Co ważne, wszystkie powyższe formy wsparcia działają również w pandemii

– zaznacza dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.
Jeszcze przed rozpoczęciem balu udało się zebrać ponad 80 tys. od darczyńców. Są nimi:

  1. Fundacja PKO Banku Polskiego,
  2. Grupa Impel,
  3. PCC Rokita S.A.,
  4. Bank Gospodarstwa Krajowego,
  5. Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.,
  6. Nalco Polska Sp. z o.o.,
  7. Elektrotim S.A.

Dodatkowo pula stypendialna zwiększyła się o 23 tys. zł dzięki indywidualnym wpłatom otrzymanym w ramach akcji Nocnego Listowania. W grudniu uczestnicy wydarzenia pisali listy z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego.
Na Bal Charytatywny w tym roku wybierze się przed ekrany swoich komputerów prawie 150 osób.


 

Źródło: Biuro Prasowe PWR