Wspólna przestrzeń dla wszystkich dzieci: Zabrze inwestuje w integrację


Już w maju tego roku Zabrze zyska nową, wyjątkową przestrzeń dla najmłodszych – integracyjny plac zabaw w dzielnicy Rokitnica przy ul. Kosmowskiej. Dzisiaj, w historycznej sali zabrzańskiego Ratusza, podpisano umowę na budowę tego przyjaznego miejsca, które spełni oczekiwania zarówno dzieci, jak i ich rodziców.
Projekt „Dostępna Przestrzeń Publiczna” ma na celu stworzenie miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, a nowy plac zabaw jest doskonałym przykładem tego założenia. Zainstalowane urządzenia umożliwią korzystanie z niego wszystkim dzieciom, bez względu na ich zdolności ruchowe. Koszt inwestycji wyniesie około 670 tysięcy złotych, z czego ponad pół miliona to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta.
Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, podkreśla znaczenie projektu dla lokalnej społeczności.

„Realizujemy wiele tego typu przedsięwzięć. Bardzo się cieszę z tego, że na inwestycję w Rokitnicy udało się pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, bo dzięki nim mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie z większym rozmachem”

– mówi prezydent.
Plac zabaw w Rokitnicy jest projektowany jako w pełni integracyjne miejsce, dostępne dla wszystkich dzieci. Znajdą się na nim m.in. zestaw zabawowy, huśtawki, karuzela i piaskownica, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wyposażenie ma stymulować aktywność ruchową, rozwijając jednocześnie umiejętności motoryczne i społeczne.
Kolorystyka placu została zaprojektowana z myślą o osobach słabowidzących, a wysokie kontrasty ułatwią rozróżnianie różnych stref zabaw. Elementy edukacyjne mają za zadanie rozwijać zmysły i równowagę dzieci. Nowy plac zabaw będzie nie tylko miejscem rozwoju dla dzieci w tzw. normie rozwojowej, ale także dostosowanym do potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach, takich jak niepełnosprawność intelektualna czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Zabrze, będąc świadomym potrzeb różnych grup społecznych, stawia krok w kierunku tworzenia przestrzeni publicznych, które są dostępne dla wszystkich dzieci. Realizacja tego projektu stanowi ważny krok w kierunku budowania społeczeństwa bardziej otwartego i zrozumiałego dla różnorodności.


 

Źródło: UM Zabrze