Współpraca NFZ i PKPar na rzecz promocji aktywności fizycznej i zdrowia

6 lutego 2024 r. została oficjalnie zainaugurowana współpraca pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) a Polskim Komitetem Paraolimpijskim (PKPar) w celu promocji aktywności fizycznej jako kluczowego elementu rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej.
Małgorzata Dziedziak, wiceprezes NFZ, podkreśla, że współpraca z Polskim Komitetem Paraolimpijskim stanowi istotny krok w kierunku promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki poprzez aktywność fizyczną. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do kształtowania odporności i wydolności organizmu, utrzymania prawidłowej masy ciała oraz przeciwdziałania wielu chorobom, takim jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzyca typu 2. Ponadto, wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne jednostki.
PKPar od lat jest zaangażowany w propagowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami, organizując różnego rodzaju warsztaty sportowo-aktywizujące i treningi. Dla wielu uczestników tych zajęć sport staje się nie tylko formą rehabilitacji, ale również sensem życia i planem na przyszłość.
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, wyraża nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom NFZ i PKPar uda się dotrzeć do szerszej grupy osób, które zdecydują się na aktywizację poprzez sport, dbając jednocześnie o swoją profilaktykę zdrowotną.
W ramach tej współpracy NFZ i PKPar planują realizację pierwszych inicjatyw, takich jak cykliczna akcja edukacyjna NFZ pod nazwą „Środy z Profilaktyką”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 27 marca 2024 r., skupiając się na promocji aktywności fizycznej jako skutecznego środka usprawniania ciała. Wiceprezes Dziedziak podkreśla, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu i sport są korzystne dla każdego, niezależnie od pełnosprawności.
Dodatkowo, przedstawiciele PKPar wezmą udział w projekcie opolskiego oddziału NFZ pod nazwą „Zabierz swoje serce na spacer”, planowanym na kwiecień i maj 2024 r. Inicjatywa ta zapewni okazję do wspólnego spaceru i treningów z udziałem sportowców paraolimpijskich, propagując integrację osób z różnymi zdolnościami fizycznymi.


 

Źródło: NFZ