TVN Warszawa: Na stacjach metra pojawiły się tajemnicze urządzenia. Pomogą niewidomym w orientacji

Na wszystkich stacjach warszawskiego metra pojawiły się beacony – małe, nawigacyjne urządzenia mające na celu ułatwienie poruszania się osobom niewidomym. Informację tę podała Telewizja TVN Warszawa, którą poinformował o tym czytelnik strony internetowej stacji
Beacony, to innowacyjne urządzenia, znane ze swojego zastosowania w różnych obszarach życia. W prywatnych domach są wykorzystywane do lokalizacji zwierząt czy zgubionych kluczy, gdzie mają formę niewielkiego guzika czy kamyka. W warunkach miejskich, takie jak stacje metra, są zainstalowane jako skrzyneczki komunikujące się ze smartfonami poprzez dedykowane aplikacje.
Technologia ta zyskała szczególną rangę w ramach programu „Virtualna Warszawa”, a jej wprowadzenie nadzoruje Biuro Pomocy i Projektów Społecznych (PS) Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Urządzenia, które są elementami nadawczymi mikronawigacji, umożliwiają niewidomym swobodne poruszanie się po peronach, lokalizowanie drzwi konkretnego autobusu czy tramwaju, a także dodawanie informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach.
Projekt, ogłoszony w przetargu już 10 lat temu, ma na celu wprowadzenie rozwiązań z udogodnieniami dla osób niewidomych, umożliwiając im samodzielne załatwianie codziennych spraw w przestrzeni publicznej. Innerweb, firma będąca podwykonawcą w ramach tego projektu, dostarcza technologię w postaci nadajników do wskazanych obiektów.
Strona firmy Innerweb informuje, że w ramach projektu pracuje prawie 50-osobowy zespół programistów i inżynierów w Warszawie oraz 16 okolicznych gminach. Urządzenia beacon mają być zainstalowane w ponad 100 obiektach użyteczności publicznej, obejmując około 60 urzędów i miejsc publicznych, oraz wszystkie stacje metra. Zaangażowanie Warszawy oraz 16 gmin partnerskich, takich jak Czosnów, Góra Kalwaria, Otwock czy Pruszków, w realizację projektu podkreśla jego skalę i znaczenie dla osób z dysfunkcjami wzroku.


 

Źródło: TVN