Warszawa-Ursynów. Specjalne tabliczki NFC pomogą niewidomym w poruszaniu się po budynku Urzędu Dzielnicy

Ursynów jest pierwszą warszawską dzielnicą, która wdrożyła tego typu rozwiązanie. Obecnie zakończył się montaż 87 tabliczek NFC, a urząd zapowiada w przyszłości montaż kolejnych.

Przeczytaj również: Jak skorzystać z bezpłatnego transportu do punktu szczepień? Instrukcja krok po kroku.

Specjalna tabliczka jest wyposażona w komunikat w alfabecie Braille-a, napisany także powiększonym drukiem dla osób niedowidzących oraz specjalną informację NFC.
Near Field Communication (w skrócie NFC) to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna. Specjalne oprogramowanie zainstalowane w telefonie pozwala odczytywać głosowo informacje zakodowane w tabliczkach. Są to informacje o pokojach w urzędzie (np. Wydział Obsługi Mieszkańców – sekretariat) lub lokalizacjach (np. klatka schodowa). Rozwiązanie stanowi ogromne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się po budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów.
Tabliczki NFC to kolejne udogodnienie dla mieszkańców odwiedzających urząd, tak aby każda wizyta była jak najbardziej komfortowa.  W marcu 2020 r. udostępniono klientom urzędu powiększalnik, w listopadzie ubiegłego roku zainstalowano urządzenia wspierające osoby korzystające z aparatów słuchowych czyli pętlę indukcyjną.


 

Źródło: UD Ursynów