UM Poznań: Znaczniki Totupoint pomogą osobom niewidomym w orientacji po budynku urzędu

Nowatorski system pomoże poruszać się po urzędzie miasta osobom niewidomym i niedowidzącym. 14 znaczników zostało już zamontowane w budynku przy placu Kolegiackim, wkrótce będzie można z nich w pełni korzystać.
W całym budynku zamontowano 14 specjalnych czujników
W budynku urzędu miasta przy placu Kolegiackim pojawił się Totupoint – system, który zwiększa poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku i wspomaga ich orientację przestrzenną.
– Przed zamontowaniem czujników skonsultowaliśmy ten pomysł ze środowiskiem osób z dysfunkcjami wzroku – mówi Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta miasta do spraw osób z niepełnosprawnościami. – Opinie na temat systemu były bardzo pozytywne.
W całym budynku zamontowano 14 specjalnych czujników. Rozmieszczono je w miejscach, w których porusza się najwięcej klientów urzędu: przy wejściach, windach, reprezentacyjnych salach i przy części toalet. Czujniki powiązane są z aplikacją, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie. Kiedy posiadacz aplikacji zbliża się do miejsca, w którym zamontowano znacznik, urządzenie informuje o swoim położeniu, wysyłając komunikat głosowy.
System został zamontowany tuż przed świętami i jest w trakcie rozruchu. Gdy już będzie całkowicie gotowy i skonfigurowany, osoby niewidome i niedowidzące będą mogły w pełni z niego korzystać.
Jeśli się sprawdzi, miasto nie wyklucza rozszerzenia systemu także na inne budynki urzędu.
W Poznaniu czujniki Totupoint rozmieszczone są również na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego, Dziecińca pod Słońcem, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych czy spółki Brajl Punkt.


 

Źródło: UM Poznań