Kielce: Oszustwo na darmowych badaniach wzroku. 79-latka straciła kilkanaście tysięcy złotych

W pierwszych dniach października doświadczyła tego 79-letnia mieszkanka Kielc, której ostrożność została wystawiona na próbę podczas pozornie bezpiecznych darmowych badań wzroku. Pani Maria, bo tak się nazywała poszkodowana seniorka, została zaproszona na spotkanie, na którym miała możliwość nie tylko bezpłatnego sprawdzenia swojego wzroku, ale także uczestniczenia w losowaniu nagród, w tym „ekskluzywnego” sprzętu AGD o łącznej wartości prawie 15 000 złotych.
Na początku wydawało się to być okazją dnia dla pani Marii, która wygrała w losowaniu komplet garnków o wartości 14 900 złotych. Jednakże, radość z wygranej szybko nabrała gorzkiego smaku, gdy okazało się, że całe wydarzenie było mistyfikacją mającą na celu oszustwo.
Po losowaniu pani Maria, tak jak inni uczestnicy, dowiedziała się, że musi uiścić równowartość nagrody. Obiecując, że cała suma zostanie jej zwrócona na kolejnym spotkaniu za miesiąc, sprawcy zdołali nakłonić starszą kobietę do wpłacenia 14 900 złotych. Po kilku dniach, gdy próbowała skontaktować się z firmą organizującą wydarzenie, pani Maria przesłała list z odstąpieniem od umowy oraz „wygranymi” garnkami. Niestety, po pewnym czasie przesyłka wróciła do niej jako nieodebrana przez adresata.
Przypadki tego typu są nie tylko przykładem perfidnych działań oszustów, ale także ostrzeżeniem dla wszystkich, aby zachować maksymalną ostrożność przy uczestnictwie w tego rodzaju wydarzeniach. Oszuści coraz częściej wykorzystują pozornie niewinne sytuacje, takie jak darmowe badania czy losowania, aby wyłudzić pieniądze od niewinnych ludzi.
Pamiętajmy zawsze sprawdzać wiarygodność organizatorów, unikać przekazywania gotówki w sytuacjach podejrzanych oraz być szczególnie czujnymi w przypadku niespodziewanych „wygranych”. Ochrona przed oszustwami zaczyna się od naszej własnej uwagi i świadomości.


 

Źródło: KMP w Kielcach