Podwójna waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku: Donald Tusk potwierdza obietnicę Koalicji Obywatelskiej

W Polsce miliony seniorów z ulgą przyjęły obwieszczenie premiera Donalda Tuska dotyczące dwukrotnej waloryzacji emerytur, jeśli wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. w pierwszej połowie roku 2024. Obietnica ta została złożona przez Koalicję Obywatelską w trakcie kampanii wyborczej, a teraz, po nieuzyskaniu wotum zaufania dla trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego, Tusk podczas dzisiejszego expose zadeklarował realizację tej obietnicy.
W swoim expose 12 grudnia 2023 roku Donald Tusk ogłosił, że jeśli inflacja od stycznia do czerwca 2024 roku osiągnie poziom wyższy niż 5 proc., emerytury i renty zostaną dwukrotnie waloryzowane. To dobra wiadomość dla milionów polskich seniorów, którzy od dłuższego czasu oczekiwali na taką decyzję.
11 grudnia 2023 roku, po nieuzyskaniu wotum zaufania dla trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego, zgłoszono kandydaturę Donalda Tuska na stanowisko premiera. Tego samego dnia Tusk został wybrany ponownie na Prezesa Rady Ministrów większością głosów Sejmu RP X kadencji. Wśród osób gratulujących mu tego wyboru znaleźli się m.in. Wołodymyr Zełenski, Denys Szmyhal, Ursula von der Leyen, Manfred Weber i Roberta Metsola.
W trakcie swojego exposé 12 grudnia 2023 roku, Donald Tusk przedstawił również skład swojego rządu. Zaznaczył, że waloryzacja emerytur wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zwykle ma miejsce 1 marca, i nie inaczej będzie w 2024 roku. Prognozy Ministerstwa Finansów wskazują, że marcowa waloryzacja może wynieść 12.3 proc. Dodatkowo, 1 czerwca planowana jest waloryzacja składek zgromadzonych na subkontach ZUS, dotycząca tych, którzy będą emerytami w przyszłości.
Co więcej, istnieje możliwość kolejnej waloryzacji emerytur we wrześniu lub październiku 2024 roku, jeśli inflacja w pierwszej połowie roku przekroczy 5 proc. To zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami Koalicji Obywatelskiej, a Donald Tusk potwierdził te słowa w swoim expose.
W obliczu prognoz sugerujących utrzymanie się wzrostu cen w 2024 roku i przekroczenie wskaźnika inflacji wymaganego do drugiej waloryzacji, możliwa podwójna waloryzacja rent i emerytur staje się realna. To dobra wiadomość dla około 10 milionów emerytów i rencistów, którzy mogą skorzystać z podwyżek.


 

Źródło: Platforma.org / Sejm RP