UK: Identyfikacja funkcjonariusza policji na hasło. Nowe ułatwienie dla osób niewidomych

Policja w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii zainicjowała innowacyjny sposób pomocy osobom niewidomym, umożliwiając im łatwiejsze identyfikowanie policjantów odwiedzających ich domy. Nowa procedura może być wykorzystywana przez każdą osobę z jakimkolwiek stopniem wady wzroku, a także przez ich opiekunów i osoby wspierające.
Jednym z kluczowych aspektów jest możliwość identyfikacji funkcjonariuszy, gdy ci odwiedzają domy mieszkańców. Pomimo posiadania oficjalnych identyfikatorów, osobom niewidomym trudno jest rozróżnić fotografie i szczegóły na karcie identyfikacyjnej czy legitymacji służbowej. Nowy protokół ma na celu zabezpieczenie osób z dysfunkcją wzroku.
Osoba niewidoma, która chciałaby zgłosić przestępstwo lub wystąpić jako świadek, może poprosić o wizytę policji Lancashire i uzgodnić z Force Control Room użycie jednorazowego hasła. To hasło zostanie przekazane policjantowi, który musi podać je na żądanie osoby niewidomej. Druga część protokołu dotyczy nieplanowanych wizyt policjantów, na przykład podczas dochodzeń domowych w określonym obszarze.
Aby zweryfikować tożsamość przybyłych policjantów, mieszkańcy mogą skontaktować się z Force Control Room i sprawdzić numer identyfikacyjny podany przez funkcjonariusza stojącego pod drzwiami mieszkania.
Detektyw Inspektor Bryony Midgley z policji Lancashire podkreśliła, że hrabstwo jest miejscem o różnorodnej społeczności, a nowy protokół ma na celu zapewnienie dostępności dla wszystkich.


 

Źródło: Lancasterguardian.co.uk