Łódzkie: 50-letni lekarz, który wystawiał fałszywe zlecenia na zakup refundowanego sprzętu medycznego z NFZ wpadł w ręce policji

23 listopada 2021 roku policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w  Łodzi zapukali do drzwi 50-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna, który był lekarzem wystawiał zlecenia wydania wyrobów medycznych m. in. wózków inwalidzkich, ortez, materacy i poduszek przeciwodleżynowych. Przed wystawieniem jednak takiego dokumentu nie przeprowadzał bezpośredniego badania stanu zdrowia pacjentów widniejących w dokumentach, nie odbył u nich wizyty lekarskiej, ani też nie prowadził historii ich choroby. Poświadczał więc nieprawdę w dokumentach.
Cały proceder miał trwać co najmniej od maja 2018 roku. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut obejmujący 198 czynów. do którego się nie przyznał. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz zakaz wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


 

Źródło: Policja Łódzka / kom. Aneta Sobieraj