Niewidoma Polka wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet 2023 roku według BBC

BBC ogłosiła swoją najnowszą listę 100 inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata na rok 2023, a wśród nich znalazła się wyjątkowa postać – Izabela Dłużyk, niewidoma Polka, która zdobyła uznanie jako rejestratorka dźwięków przyrody.
Izabela Dłużyk, niewidoma od urodzenia, została wyróżniona jako jedna z 100 kobiet, które inspirują i wpływają na świat. To nie tylko ze względu na jej niezwykłe umiejętności, ale również ze względu na to, że przełamuje stereotypy w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
Dłużyk, wyposażona w magnetofon, podjęła się misji rejestrowania niepowtarzalnych dźwięków Białowieży, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów w Europie, położonego w Polsce. Jej unikalna zdolność rozpoznawania gatunków ptaków tylko po dźwięku jest efektem specjalnej wrażliwości, którą rozwijała od momentu, gdy jej rodzina podarowała jej magnetofon w wieku 12 lat.
Wyróżnienie Izabeli Dłużyk jako jednej z 28 Pionierek Klimatycznych na liście jest szczególnie doniosłe, zwłaszcza w kontekście obecnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Warto podkreślić, że ta młoda kobieta nie tylko pokonuje własne ograniczenia, ale także aktywnie przyczynia się do zrozumienia i docenienia piękna natury przez dźwięki, niezależnie od różnic, które możemy dostrzegać między sobą.
Izabela Dłużyk jest nie tylko dumą Polski, ale także inspiracją dla wszystkich, którzy starają się przekraczać granice i pokonywać trudności, udowadniając, że pasja i determinacja są silniejsze niż wszelkie przeciwności losu. Jej historia stanowi ważne przypomnienie, że talent nie zna barier i może kwitnąć w najbardziej nieprawdopodobnych warunkach.


 

Źródło: BBC