Rzeszów: PROJEKT „WĘDRUJĄCE DOBRANOCKI – CYKL DOSTĘPNYCH, INTEGRACYJNYCH WYDARZEŃ, ZAJĘĆ I WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH”

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie w ramach projektu „Wędrujące dobranocki – cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń w okresie od 1.06-15.12.2020 roku zrealizuje program 9 różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych:

„Ekspedycja wehikułem czasu” –

Cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób
pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze.

„Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem”

Cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen
i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

„Włóczęgi z postaciami z bajek”

Cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

„Wędrówki z kamerą wśród gwiazd”

3-dniowe integracyjne warsztaty
animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni
i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

„Rajd od bajki do dobranocki”

Cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości,  rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.
W ramach przedsięwzięcia zostaną wykonane dostępne pomoce dydaktyczne:
„Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli
dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.

Konkurs plastyczny „Śladami bohaterów wieczorynek”

Dedykowany uczestnikom w różnym wieku, na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Umożliwi on twórcom dzieł rozwijanie talentów plastycznych, kreatywności i wrażliwości artystycznej.

Wystawa pokonkursowa „Śladami bohaterów wieczorynek”

Prace plastyczne laureatów zostaną zaprezentowane w Muzeum Dobranocek.
Objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży”
Prezentująca najpopularniejszych bajkowych bohaterów
prezentowana w pięciu miejscach – w siedzibach Partnerów projektu.

Uroczysty wernisaż wystawy „Wyprawy z Krecikiem”

Beneficjenci zwiedzą ekspozycję z przewodnikiem, obejrzą pokaz przezroczy, poznają zwyczaje kretów oraz wezmą udział w konkursie wiedzy o czechosłowackich dobranockach „Krecik i spółka”. Uczestnicy przedsięwzięcia będą pod opieką tłumacza języka migowego.


 

Źródło: mat. pras.