A11yBoard for Google Slides: Innowacyjne narzędzie dla osób niewidomych w prezentacjach on-line

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali innowacyjne narzędzie, które może znacząco poprawić dostępność prezentacji w środowisku online dla osób niewidomych. A11yBoard for Google Slides to rozszerzenie przeglądarki oraz aplikacja mobilna, która umożliwia osobom niewidomym nawigację i tworzenie zaawansowanych układów slajdów, obiektów, obrazów i tekstu.
Czytniki ekranowe, które konwertują tekst cyfrowy na dźwięk, są nieocenionym narzędziem dla wielu osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, osób o słabym wzroku i dyslektyków. Niestety, popularne oprogramowanie do prezentacji, takie jak Microsoft PowerPoint i Google Slides, nie jest dostosowane do efektywnej współpracy z czytnikami ekranowymi, co sprawia, że korzystanie z tych narzędzi jest trudne lub niemożliwe dla wielu osób.
A11yBoard for Google Slides zmienia tę sytuację. Działa na zasadzie łączenia pracy na komputerze stacjonarnym z urządzeniem mobilnym i pozwala użytkownikom korzystać z dźwięku, dotyku, gestów, rozpoznawania mowy oraz funkcji wyszukiwania, aby zrozumieć, gdzie znajdują się różne obiekty na slajdzie i przemieszczać je, tworząc złożone układy. Na przykład, użytkownik może dotknąć pola tekstowego na ekranie, a czytnik ekranu opisze jego kolor i pozycję. Następnie, za pomocą polecenia głosowego, użytkownik może zmniejszyć to pole tekstowe i wyśrodkować je względem tytułu slajdu.
Jednym z kluczowych aspektów projektu A11yBoard for Google Slides jest jego interdyscyplinarny charakter. Badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pracują nad zrozumieniem, jak osoby niewidome interagują z cyfrowymi płótnami, na których tworzą obiekty, takie jak pola tekstowe, kształty, obrazy i diagramy. To właśnie ta wiedza przyczyniła się do stworzenia A11yBoard, które znacząco ułatwia tworzenie i edycję prezentacji w środowisku online.
A11yBoard for Google Slides to narzędzie, które ma potencjał nie tylko usprawnić korzystanie z istniejących prezentacji, ale także umożliwić tworzenie własnych treści, wykraczając poza tradycyjne slajdy składające się tylko z tytułu i pola tekstowego.
Obecnie narzędzie jest w fazie badań i nie jest jeszcze dostępne publicznie. Badacze planują również integrować duży model językowy, tak jak GPT, co pozwoli osobom niewidomym na jeszcze bardziej efektywne tworzenie prezentacji za pomocą komend w naturalnym języku.
Praca badawcza została częściowo sfinansowana przez Centrum Badań i Edukacji na Temat Technologii i Doświadczeń Dostępnych na Uniwersytecie Waszyngtońskim (UW CREATE).
To znakomite narzędzie, które może przyczynić się do bardziej otwartej i dostępnej przestrzeni online dla osób niewidomych, otwierając przed nimi nowe możliwości tworzenia i udostępniania treści.


 

Źródło: University of Washington