Irlandia: Innowacyjne Fotografie 3D Studentki Emily McEvoy Dla Osób Niewidomych

Uniwersytet Ulster’s Belfast School of Art niedawno odbył swoją coroczną wystawę dyplomową, na której studenci ostatniego roku mieli okazję zaprezentować swoje prace. Jednym z wyróżniających się dzieł było zaskakujące dzieło zatytułowane „Przestrzeń Między” autorstwa studentki fotografii Emily McEvoy.
Okazuje się, że osobista historia Emily McEvoy miała ogromny wpływ na stworzenie tego innowacyjnego projektu. Jej rodzice – jeden z ograniczeniami wzrokowymi, a drugi niewidomy – byli inspiracją do rozwoju takiej formy fotografii, która mogłaby być doświadczona przez osoby niewidome i z ograniczeniami wzroku w sposób nowatorski i dostępny.
McEvoy postanowiła skorzystać z litofanu, materiału przejrzystego i popularnego w XIX wieku, który po odpowiednim uformowaniu w różnych grubościach, podświetlony od tyłu, tworzy obrazy o trójwymiarowym efekcie. Teraz dzięki nowoczesnym narzędziom, konwertuje plik JPEG na plik STL za pomocą specjalnego generatora i przesyła go do druku 3D.
Niezwykła różnorodność grubości materiału litofanowego wpłynęła na dostępność tych fotografii dla osób niewidomych i z ograniczeniami wzroku. Dzięki różnym teksturom, McEvoy stworzyła zdjęcia, które można odczuwać i interpretować dotykiem, co daje nowy wymiar doświadczania sztuki fotograficznej.
Innowacyjna praca Emily McEvoy spotkała się z uznaniem wśród jej rówieśników i branży artystycznej, za co została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem – Jill Todd Photography Award. To z pewnością zwiększy widoczność i potencjalny wpływ jej projektu.
Co dalej? McEvoy została przyjęta na prestiżowy kurs Mistrz Sztuki Fotografii na Uniwersytecie Ulster, gdzie planuje rozwijać swój projekt jeszcze bardziej. Jej marzeniem jest stworzenie fotografii 3D, które będą przyciągać uwagę bez potrzeby dodatkowych wyjaśnień, umożliwiając osobom niewidomym samodzielne docenienie i doświadczenie tej unikalnej formy sztuki.
Przełomowe fotografie 3D Emily McEvoy otwierają nowe możliwości dla osób niewidomych i z ograniczeniami wzroku, pozwalając im na samodzielne doświadczanie i odbiór sztuki fotograficznej. Dzięki wykorzystaniu litofanu i elementów dotykowych, stworzyła serię dzieł sztuki, które doskonale łączą percepcję wzrokową z dotykową. Wyróżniona za innowacyjne podejście, McEvoy ma zamiar dalej rozwijać swój projekt, docierając do szerszej publiczności i wzbogacając życie osób niewidomych za pomocą swojej sztuki.


 

Źródło: Ulster.ac.uk