Akademia Policji w Szczytnie szkoli przyszłych oficerów z komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku

Blisko 400 przyszłych oficerów polskiej Policji przeszło szkolenie w zakresie komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku w dniach 16-19 października 2023 roku. To kolejna edycja zajęć pozaprogramowych realizowanych w Akademii Policji w Szczytnie, mająca na celu zrozumienie potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki temu przyszli funkcjonariusze będą mogli sprawnie wykonywać swoje obowiązki oraz oferować właściwą pomoc w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.
W warsztatach wzięło udział prawie 400 słuchaczy programu szkolenia oficerskiego. Prowadząca zajęcia, Pani Anna Dąbrowska z Komendy Głównej Policji, w sposób wyjątkowy przedstawiła problem, pozwalając funkcjonariuszom na wczucie się w sytuację osoby z niepełnosprawnością wzroku. Policjanci podczas zajęć nosili specjalne okulary symulujące różne zaburzenia widzenia, co pozwoliło im doświadczyć trudności, jakie napotykają osoby niewidome podczas wykonywania podstawowych czynności, takich jak poruszanie się, podpisywanie dokumentów czy komunikowanie się z innymi.
Dzięki takiemu podejściu uczestnicy sami zwracali uwagę na proste rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone jako ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Na przykład, podczas przesłuchań świadków sugerowano użycie większej czcionki w protokołach oraz dostosowanie jednostek Policji przez naklejanie żółtych linii i montaż kontrastowych poręczy na schodach.
Kolejna edycja warsztatów jest zaplanowana na grudzień bieżącego roku, kontynuując zaangażowanie polskiej Policji w poprawę jakości świadczenia usług i wsparcia dla osób niewidomych i słabowidzących.


 

Źródło: APwSz