Legionowo: Mundurowi poznawali zasady komunikacji z osobami niewidomymi i słabowidzącymi

W miniony wtorek, 17 maja br., w CSP w Legionowie odbyło się już po raz drugi, pilotażowe szkolenie dla kadry dydaktycznej z zakresu zasad komunikowania się z osobami z dysfunkcją wzroku w trakcie realizacji czynności służbowych. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów. Prowadząca użyła specjalnych gogli, swojego autorstwa, symulujących utratę lub chorobę wzroku. Za ich pomocą ponad 20-osobowa grupa nauczycieli mogła doświadczyć, czym jest utrata widzenia i z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku.
Każdy z uczestników szkolenia mógł też wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika. Dzięki temu mógł poczuć, jakie trudności sprawiają podstawowe czynności, takie jak: poruszanie się, omijanie przeszkód, czytanie, podpisywanie dokumentów czy komunikowanie się z policjantami i innymi osobami. Po obejrzeniu filmów instruktażowych uczestnicy ćwiczyli w parach, w jaki sposób pomóc osobie niewidomej spotykając ją w przestrzeni publicznej.
W drugiej części szkolenia prowadząca wyjaśniała, na co szczególnie policjanci powinni zwrócić uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przesłuchania w charakterze świadka. Rozważając tematykę ograniczeń wynikających z niepełnosprawności omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
Z danych ankietowych podsumowujących szkolenie wynika, że uczestnicy pozytywnie ocenili przydatność tego typu zajęć w procesie dydaktycznym już na etapie szkolenia podstawowego policjantów. Podkreślali, że wiedza na temat ograniczeń, z jakimi spotykają się na co dzień osoby z dysfunkcją wzroku, pozwoli policjantom profesjonalnie wykonywać czynności z ich udziałem.
Zajęcia prowadziła Anna Dąbrowska z Biura Komunikacji Społecznej KGP, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok. Tematyka przygotowanego przez nią szkolenia uwzględniała różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku, w tym proces starzenia się społeczeństwa i realizację zapisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U.2020.1062).


 

Źródło: Policja.pl / Anna Dąbrowska BKS KGP