Za horyzontem – Rocznica śmierci Fryderyka Chopina: Echa Dziedzictwa Mistrza Muzyki

Autor: Ewa Domańska


 

W minionym tygodniu obchodziliśmy rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kompozytor urodził się 1 marca 1810 w Żelazowej Woli i zmarł 17 października 1849 w Paryżu. Choć istnieją niekiedy różnice w podawaniu daty urodzenia, to 1 marca 1810 jest oficjalną datą narodzin tego wybitnego artysty.
Pomimo że urodził się w Żelazowej Woli, z którą był ściśle związany, nie mieszkał tam długo na stałe. Już w październiku 1810 roku rodzina Chopinów przeprowadziła się do Warszawy. Fryderyk Franciszek Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie jako 7-letnie dziecko, a jego pierwszą opublikowaną kompozycją był Polonez g-moll.
Taniec i motywy ludowe miały wielki wpływ na twórczość Fryderyka Chopina. Tworzył Polonezy, Mazurki, Walce, czym przyczynił się do rozpowszechniania rodzimego folkloru. W ramach cyklu „Za horyzontem” proponuję utwór Fryderyka Chopina z projektu Marii Pomianowskiej „Chopin na 5 kontynentach.” Na płycie można usłyszeć polskie ludowe motywy oraz dźwięki charakterystyczne dla różnych kontynentów. To fascynująca fuzja brzmień klasycznych, etnicznych i popowych.

Album zawiera 14 utworów i został nagrany z udziałem kilkunastu muzyków grających na unikalnych instrumentach typowych dla tradycyjnej muzyki Japonii, Indii, Arabii czy Brazylii. To podejście do twórczości Chopina, choć kontrowersyjne w oczach purystów, jest kolejnym dowodem na uniwersalność muzyki polskiego kompozytora.
Maria Pomianowska od 1981 roku prowadzi badania nad technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Afryki, a także zrekonstruowała niektóre zaginione instrumenty smyczkowe z Polski. Jest kierownikiem artystycznym Zespołu Polskiego, który został założony w 1994 roku i z sukcesem koncertuje w Polsce, Europie i Azji. Jej działalność artystyczna i badawcza stanowi cenny wkład w dziedzinę muzyki i kultury.