Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych: Promowanie Inkluzywności i Edukacja Społeczna

Sieć Badawcza Łukasiewicz wprowadza nowy cykl warsztatów, które mają na celu edukację społeczną i promowanie inkluzywności w społeczeństwie. Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych to inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość uczestników na temat codziennych wyzwań, z jakimi borykają się osoby z różnymi formami niepełnosprawności w miejscach publicznych. Chce także nauczyć właściwego reagowania i wsparcia dla tych osób oraz dostarczyć informacji na temat nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pomagają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.
Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych jest inicjatywą skierowaną do różnych grup społecznych:

  1. Uczniowie klas 7. i 8. szkoły podstawowej oraz z 1. i 2. klasy szkoły średniej, którzy pragną poszerzać horyzonty swojej wiedzy.
  2. Seniorzy, którym wciąż towarzyszy pragnienie nauki.
  3. Osoby niesłyszące, niewidzące, niedosłyszące i niedowidzące, co jest szczególnie ważne dla naszej społeczności.

Warsztaty opierają się na pracy w dwuosobowych parach, w których uczestniczą zarówno uczniowie, jak i opiekunowie. To innowacyjna forma nauki, która pozwala na lepsze zrozumienie codziennych wyzwań osób z niepełnosprawnościami.

Co czeka uczestników na warsztatach?

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję eksplorować przestrzenie z ekspozycjami, które naśladują typowe miejsca publiczne, takie jak hol dworca, urząd czy muzeum. Będą także prezentowane innowacyjne rozwiązania technologiczne opracowane przez Łukasiewicz – EMAG, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.
Pary uczestników będą wcielać się w sytuacje, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym. Wykonają różnorodne zadania, takie jak obsługa stanowiska kasjera, urzędnika czy osoby z niepełnosprawnością. Dostępne będą niezbędne rekwizyty, takie jak laski dla niewidomych i maski, które uczynią te doświadczenia jeszcze bardziej autentycznymi.
Warsztaty rozpoczną się krótką sesją szkoleniową, na której uczestnicy zdobędą podstawowe umiejętności niezbędne do udziału w zadaniach. Zajęcia będą przeplatane przerwami z poczęstunkiem, by dać okazję do odpoczynku i dyskusji.

Kiedy i jak zgłosić się na warsztaty?

Warsztaty dla pojedynczej grupy odbywają się w jednym dniu, w godzinach 9:00-14:00. Program trwa od października do marca, z podziałem na 2 warsztaty w miesiącu. Aby wziąć udział, należy wysłać zgłoszenie na adres: warsztaty@emag.lukasiewicz.gov.pl. Warto działać szybko, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Konferencja inauguracyjna

Cykl warsztatów poprzedza bezpłatna konferencja inauguracyjna, która jest adresowana do osób zainteresowanych projektem, szczególnie przyszłych uczestników warsztatów – uczniów i opiekunów. Wydarzenie dostarczy cennych informacji o zajęciach, pozwoli poznać innych uczestników i będzie doskonałą okazją do zadawania pytań.
Podczas konferencji zostanie zaprezentowany przedpremierowy film „Falcon Lake”, wzbogacony o audiodeskrypcję z napisami oraz lektora, dostępnego w języku polskim i ukraińskim, co zapewni pełną dostępność treści dla wszystkich uczestników.
Konferencja odbędzie się już 4 października w kinie „Światowid” w Katowicach, przy ul. 3 Maja 7. Rozpocznie się o godzinie 11:30 i potrwa do godzin popołudniowych. Udział w konferencji jest możliwy po wysłaniu zgłoszenia na adres: warsztaty@emag.lukasiewicz.gov.pl. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń do udziału w konferencji do 3 października.

Więcej informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych i innych działaniach Sieci Badawczej Łukasiewicz – EMAG, odwiedź oficjalną stronę internetową na https://emag.lukasiewicz.gov.pl/pl/. Możesz także śledzić ich działalność na Facebooku: facebook.com/LaboratoriumDoswiadczenSensorycznych/.
To wyjątkowa okazja do nauki i zrozumienia wyzwań, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, a także do promowania inkluzywności w społeczeństwie. Nie przegap szansy, aby dołączyć do Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych i być częścią pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie.


 

Źródło: mat. pras.