Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku: Nowa nadzieja dla rodzin osób niepełnosprawnych

W środę, 27 września, Fundacja Hospicyjna otworzyła długo oczekiwane Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Ta nowa placówka powstała z myślą o wsparciu rodzin i opiekunów osób ciężko chorych, którzy na co dzień troszczą się o swoich bliskich w swoich domach. To ważne wydarzenie daje nadzieję na ulgę dla tych, którzy do tej pory byli często pozbawieni chwili spokoju.
Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje bezpłatną opiekę nad zarówno dziećmi, jak i dorosłymi osobami, które ze względu na swoją chorobę lub niepełnosprawność są niesamodzielne. Jest to ogromna ulga dla ich rodzin, ponieważ daje im szansę na krótki odpoczynek, zadbanie o własne zdrowie i załatwienie spraw, na które zwykle brakuje czasu.
Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, wyraziła swoją radość podczas uroczystości otwarcia, podkreślając, że to spełnienie marzeń zespołu, który jest otwarty, odważny i gotowy stawić czoła wszelkim trudnościom. Dodała, że wsparcie Rady Fundacji oraz zaangażowanie społeczności są kluczowe dla realizacji tak ważnych projektów.
W uroczystym otwarciu Centrum Opieki Wytchnieniowej uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta, w tym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Monika Chabior, co dowodzi ogromnej rangi tego wydarzenia.
Placówka znajduje się przy ul. Kopernika i została zrealizowana dzięki gruntowi przekazanemu przez miasto na podstawie umowy użytkowania. Centrum Opieki Wytchnieniowej będzie świadczyć różnorodne usługi, w tym opiekę całodobową i dzienną, rehabilitację, poradnie medyczne, terapeutyczne i opiekuńcze, a także prowadzić szkolenia i działalność badawczo-rozwojową związane z opieką wytchnieniową.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podziękowała Fundacji Hospicyjnej za ich pracę i zaangażowanie, podkreślając, że to miejsce oraz działalność fundacji mają na celu zapewnienie godności chorym i ich rodzinom. Wysoko oceniła też wkład wolontariuszy, bez których to miejsce nie istniałoby.
Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje bezpłatny pobyt dzienny i jest wyposażone w łącznie 24 pokoje 1 i 2 osobowe z łazienkami. Obecnie może przyjąć łącznie 44 osoby w ramach opieki całodobowej oraz 20 w ramach opieki dziennej. Placówka zapewnia profesjonalną opiekę, fizjoterapię, wsparcie psychologiczne zarówno dla pacjentów, jak i ich bliskich oraz różnorodne zajęcia terapeutyczne, w tym terapię manualną, arteterapię i muzykoterapię.
Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej rozpoczęła się na początku 2022 roku, a całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 38 mln złotych, z czego około 18 mln pochodzi z dotacji celowych. To ważny krok w zapewnieniu wsparcia i ulgi dla rodzin i bliskich ciężko chorych pacjentów w Gdańsku i okolicach.


 

Źródło: kom. pras. UM Gdańsk